godlom
 

„Dzień Ziemi”

22 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Ziemi”. Wszystkie grupy od rana zebrały się przed budynkiem przedszkola, gdzie otrzymały kopertę z zadaniami do wykonania. Dzieci wyruszyły żółtym szlakiem w kierunku „Cichej Doliny”.
W trakcie marszu rozwiązywały zagadki o tematyce przyrodniczej, szukały małych zwierząt – wypatrzyły skrzek w stawie, znalazły biedronkę, żuka, pająka; rozpoznały kwiaty   - zawilce, fiołki, kaczeńce, różne rodzaje traw i drzew. W pobliżu grot dowiedziały się o nietoperzach, które tu przebywają, pobawiły się w grę ekologiczną „Nietoperze szukające ciem”.
Na zakończenie złożyły uroczyście przyrzeczenie, że będą chroniły przyrodę, szanowały drzewa i hodowały kwiaty – w grupie „Wesołych misiów” już rośnie groszek pachnący, który niedługo wysadzą dzieci do ziemi w ogrodzie. W drodze powrotnej do przedszkola z wielkim zapałem zbierały śmieci, których niestety w tej okolicy nie brakowało – wszystkie worki były pełne.
W tym dniu dzieciom towarzyszyła piosenka „Leśne duszki” – która uczy prawidłowego zachowania się w środowisku przyrodniczym.

                                                                                                                  Małgorzata Janasz


„ Czyste Karkonosze”

„Ziemia nie należy do nas, my należymy do Ziemi. Nie utkaliśmy siatki pajęczej życia, jesteśmy jedną z jej nici, cokolwiek czynimy siatce pajęczej, czynimy sobie.”

 

   Poziom świadomości ekologicznej dzieci zależy głównie od: stanu wiedzy dorosłych, ich stosunku do przyrody, umiejętności przekazywania wiadomości i dawania dobrego przykładu własnym działaniem. Edukacja ekologiczna prowadzona w naszym przedszkolu uwrażliwia na rosnącą degradację otoczenia oraz podkreśla wynikające z tego działania i zagrożenia. Poprzez różnorakie formy edukacyjne takie jak, udział w konkursach ekologicznych. ,,Drugie życie śmieci, prowadzenie happeningu ,,Kochaj dzieci, nie pal śmieci'',warsztaty plastyczne ,,Zabawka ze skrawka', Obchody,, Dnia Ziemi''. Uczmy miłości do przyrody,uczmy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podziwiać je, a jednocześnie przestrzegamy dzieci, by tego piękna nie niszczyły. W środę 05.05.2015 ,,Krasnoludki '' odwiedziły ZGK- Związek Gmin Karkonoskich GK-Karkonoszew Mysłakowicach , dzieci wysłuchały ciekawej lekcji o recyklingu , a także osobiście mogły zobaczyć ciężka pracę ludzi i maszyn sortujących śmieci. Przypomniano reguły prawidłowego sortowania odpadów, a także okres ich rozpadu. Dzieci , również podziwiały piękno gór ,,Karkonoszy''i przelatujące bociany. To była naprawdę udana wycieczka.


„Papugi naprawdę mówią”

 

Milą niespodzianką były odwiedziny Jaśka - papugi ara, którą do przedszkola przywiozła mama Oskara. Pani Magda opowiedziała dzieciom o opiece nad tym egzotycznym ptakiem, a Jaśkowi tak dobrze było w przedszkolu że rozgadał się na dobre. Witał dzieci się z dziećmi, rozpościerał szeroko skrzydła i kiwał głową w pokłonach przed przedszkolakami.
Po spotkani pozostała nam pamiątka w postaci piórek, bo Jasiek właśnie się pierzy.
Przyroda powoli budzi się po zimie do życia, dlatego warto wyjść na spacer i wspólnie ją obserwować.

 

TOURTEC'2015.

 

Jak co roku, przedszkolaki maiły okazje wystąpić na Międzynarodowych Targach TOURTEC'2015.

Ludowe tańce w wykonaniu dzieci wzbudziły zachwyt wśród publiczności i innych zespołów występujących na jeleniogórskim ratuszu. Gratulujemy przedszkolakom świetnego występu.

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

 

Pewnie, nie wszyscy wiedzą, że 12 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W tym dniu dzieci z najstarszej grupy odwiedziły Przychodnię Zdrowia
w Piechowicach, aby pracującym tam Paniom Pielęgniarkom, w dniu Ich święta złożyć życzenia. Wszystkie Panie nie kryły zaskoczenia ale także i wzruszenia. Cieszymy się,
że udało nam się zrobić taką niespodziankę. Dzieci z grupy maluszków również spotkały się z Panią Pielęgniarką Joanną Brzezińską, która, omówiła z dziećmi sposoby postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy, pokazała różne rodzaje opatrunków oraz wszystkich potrzebujących maluszków zaopatrzyła w plasterki. Dziękujemy za miłe i pouczające spotkania i życzymy wszystkim Paniom Pielęgniarkom i Położnym dużo zdrowia i zadowolenia z wykonywanej pracy.

 

 

 

         ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI W PRZEDSZKOLU

Wie Polska cała, wiedzą wszystkie dzieci ,
że 15 maja kiedy słońce świeci 
prawda to święta, to nie są bajki
obchodzimy Święto Niezapominajki”

15 maja wszystkie Przedszkolaki uroczyście obchodziły to piękne święto. Wiele krajów Europy ma swoje dni tulipanów, hiacyntów, narcyzy, W różnych krajach różne są preferencje. Anglicy mają swoje ulubione hiacynty, Francuzi – konwalie, Holendrzy – tulipany.
“U nas niech zapanuje wybrany dzień niezapominajki leśnej, którą nawet ofiarować możemy tym, których – pamiętamy, lubimy i nie chcemy zapomnieć Modre kwiatki znad ruczajów
i z wiejskich bukiecików przywodzą niejedno miłe wspomnienie, zadumę i tęsknotę za domem rodzinnym, za kimś bardzo bliskim sercu. by wszyscy  pamiętali , że dzień w którym się spotkaliśmy to Święto Niezapominajki  właśnie kolejne zadanie dla chętnych  rodzin  to było sadzenie niezapominajek. Przed przedszkolem czekały sadzonki niezapominajek
(i nie tylko) łopatki, rękawiczki , konewka . Każdy mógł wybrać sobie dowolną sadzonkę  i   na rabatce przedszkolnej  tę sadzonkę zasadzić . „Zmęczeni” ale zadowoleni ogrodnicy , bo przecież  teraz każda rodzina ma swoją roślinkę , powrócili do ogrodu . 

Tam zaraz panie zachęcały do ciepłego poczęstunku , przecież już pora obiadowa.
Na grillu pachną kiełbaski a w garnkach pyszny bigos . Smakowite  zapachy zrobiły swoje 

 

 

 

 

Zapraszamy na uroczystości z okazji świeta Mamy i Taty

       26 maja 2015,  godz. 15.15 -Biedronieczki

       26 maja 2015, godz. 15.45 - Krasnoludki

   27 maja 2015, godz. 14.45 - Kotki

  27 maja 2015, godz 15.15 - Wesołe Misie
20.05.2015 r. została wywieszona lista dzieci przyjętych
do oddziałów przedszkolnych i oddziału żłobkowego
na rok szkolny 2015/2016.


 

Lista dotyczy dzieci biorących udział w rekrutacji,
których Rodzice złożyli Deklaracje do 14.05.2015 r.

 


 

 

 

Szczęśliwa 13

 

Piątek, 13 marca na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, jako jeden z tych niezwykłych dni w przedszkolu obfitujący w moc wrażeń. Zaraz po śniadaniu grupa 5 i 6 latków, ubrana w kamizelki odblaskowe, wsiadła do autokaru, który zawiózł dzieci do Aeroklubu Jeleniogórskiego. Na lotnisku czekała przewodniczka, która w sposób niezwykle interesujący opowiedziała o samolotach. Przed hangarem stał samolot bojowy, który szczególnie zainteresował chłopców. W pierwszym hangarze były małe samoloty a w drugim szybowce. Dzieci obserwowały w jaki sposób poruszają się skrzydła szybowca, obejrzały wnętrze, poznały jego budowę i sposób poruszania się . Na płycie lotniska stały samoloty „Antki” – z radością weszły do jednego z nich, usiadły za sterami i choć przez chwilę mogły poczuć się prawdziwymi pilotami. W tym dniu dzieci poznały jeszcze inne środki lokomocji, tym razem poruszające się nie w powietrzu, a po drodze. W drodze powrotnej do Piechowic, odwiedziły zajezdnię MZK w Jeleniej Górze, gdzie obserwowały pracę mechaników samochodowych, a także oglądały modele autobusów i tramwajów – od tych najdawniejszych – ciągniętych przez konie – po współczesne. Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały modele autobusu do złożenia.                                                                                        

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wycieczki bardzo dziękujemy.

                                                                                                                                                                              Małgorzata Janasz

 

 

Wiosna , Ach To Ty....

 

Jak nakazuje tradycja i starodawny obyczaj, aby przyszła wiosna, należy godnie pożegnać zimę. Przedszkolaki już na początku marca uczyły się piosenek i wierszy, aby móc je zaprezentować podczas obchodów Dnia Wiosny. W piątek 20 marca dzieci z barwnym gaikiem, oraz smutną Marzanną wyruszyły kolorowym korowodem ulicami miasta, śpiewając wesołe piosenki o wiośnie. Ciekawym zjawiskiem, było zaćmienie słońca, które dzieci mogły oglądać przez specjalnie przygotowane, przez pana Zygmunta, odymione szybki. Najstarsza grupa „Krasnoludki” uczestniczyła w warsztatach „Małego Majsterkowicza” w Castoramie, przedszkolaki wykonały i ozdobiły kolorowe doniczki, w których posadziły zioła i kwiaty. Dzieci zwiedziły poszczególne stanowiska pracy, chłopcom podobał się szczególnie dział z narzędziami takimi jak wiertarki, pilarki, piły, w krótkim quizie wiedzy na temat zastosowania poszczególnych narzędzi oraz bezpiecznego posługiwania się nimi, wypadli znakomicie. Dziewczynkom zdecydowanie podobał się bardziej dział dekoratorski. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy „Majsterkowicza, oraz liczne upominki. Wielką niespodzianką okazał się powrót do przeszkolą, wspólnie z grupami „Kotków”, „Misi”, „Biedronek” dzieci upiekły kiełbaski przy ognisku, które z relacji dzieci, smakowały jak nigdy dotąd. Przepiękna pogoda, moc atrakcji, smaczne kiełbaski, wywołała wśród niektórych przedszkolaków refleksje: „Wiosno przychodź do nas co dzień”.

Dorota Jarosz

 

 

Wiosenne występy

 

Na zaproszenie Huty Julia w Piechowicach, Grupy Kotki i Krasnoludki, wzięły udział w obchodach I Rodzinnego Jarmarku z Ekomuzeum Izerska Wieś. Dzieci przedstawiły program artystyczny o tematyce folklorystycznej. W barwnych strojach nawiązujących do tematyki Jarmarku, przedszkolaki z wielkimi emocjami i pełne tremy wystąpiły przed zgromadzona publicznością. Dla grupy Kotków, dzieci 4-letnich, był to pierwszy występ na forum miasta, tym bardziej byliśmy dumni z zaprezentowanych piosenek, tańców w wykonaniu przedszkolaków.

Miłą niespodzianką dla dzieci były prezenty w postaci rodzinnego biletu wstępu do Huty Julia oraz słodki poczęstunek.

                                                                                                                                                                                  Grażyna Popera

 UWAGA, 

11 maja 2015 roku zostanie ogłoszona na tablicy

w przedszkolu lista dzieci zakwalifikowanych

do przedszkola, oddziału żłobkowego na rok szkolny 2015/2016

od 11.05- 14.05.2015 - należy złożyć deklarację woli kontynuowania edukacji przedszkolnej

i w oddziale żłobkowym, w roku szkolnym 2015/2016

w przedszkolu, do którego dziecko zostało zakwalifikowane.

Dokument dostępny jest w przedszkolu.

Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie jest jednoznaczne

z rezygnacją edukacji przedszkolnej

w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 w Piechowicach w roku szkolnym 2015/2016

 

zdjcie nabr

plakat rekrutacja 2015-2016 poprawione

   

                

 


Załącznik

do Uchwały Nr 24/V/2015

Rady Miasta Piechowice

z dnia 26.02.2015 r.

 

INFORMACJA O SPEŁNIANIU KRYTERIÓW

ORAZ PRZYZNANE IM WARTOŚCI W PUNKTACH

 

L.p.

Kryterium

 

Liczba

punktów

Dokumenty niezbędne do potwierdzania kryteriów

1.

„Dziecko obojga rodziców

pracujących/studiujących

w systemie stacjonarnym”

 

50

dokument poświadczający zatrudnienie (od każdego z rodziców): zaświadczenie z zakładu pracy, w przypadku samozatrudnienia aktualny wpis do działalności gospodarczej, poświadczenie rozliczania się z ZUS-em lub Urzędem Skarbowym, itp. / zaświadczenie z uczelni zawierające informacje o stacjonarnym systemie studiów

2.

„Dziecko, którego jedno z rodziców/prawny opiekun pracuje lub studiuje w trybie dziennym lub prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą”

40

dokument poświadczający zatrudnienie (od każdego z rodziców): zaświadczenie z zakładu pracy, w przypadku samozatrudnienia aktualny wpis do działalności gospodarczej, poświadczenie rozliczania się z ZUS-em lub Urzędem Skarbowym, itp. / zaświadczenie z uczelni zawierające informacje o stacjonarnym systemie studiów

3.

„Czas pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin”

5

oświadczenie o planowanym pobycie dziecka powyżej 5 godzin

4.

„Dziecko, którego rodzice

odprowadzają podatek dochodowy w Gminie Miejskiej Piechowice”

3

oświadczenie o odprowadzaniu podatku

dochodowego w Gminie Miejskiej Piechowice przez rodziców kandydata (od każdego z rodziców)

5.

„Przedszkole wskazane we wniosku jest najbliżej położonym od miejsca

zamieszkania dziecka/ miejsca pracy jednego z rodziców a przedszkolem”

1

dokument potwierdzający miejsce pracy rodzica (jeżeli informacja ta nie została zawarta w dokumencie poświadczającym zatrudnienie/studiowanie)

6.

„Rodzeństwo dziecka

kontynuującego wychowanie

przedszkolne w przedszkolu

pierwszego wyboru”

1

oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego

 

 

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW DZIECI AKTUALNIE UCZĘSZCZAJĄCYCH

PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 2 W PIECHOWICACH

 

Rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkola nie składają wniosku, ale

DEKLARACJĘ O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

w naszym przedszkolu, zgodnie z ustawą na 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji,
czyli

od 6 marca  do 13 marca  2015 r.

Deklarację będzie można pobrać w siedzibie przedszkola u nauczyciela – wychowawcy.

W sytuacji, kiedy rodzic/prawny opiekun dziecka nie złoży stosownej deklaracji w wyznaczonym terminie,
będzie to jednoznaczne z tym, że dziecko

nie będzie kontynuowało edukacji przed

w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 w Piechowicach.

 

 

Ruch to zdrowie- każdy przedszkolak tak powie

Warunki w jakich żyjemy i to jak spędzamy czas mają największy wpływ na organizm dziecka. Niedostatek ruchu, telewizja, komputery, zanieczyszczenie środowiska powodują, że nasze dzieci nie zawsze rosną i rozwijają się prawidłowo.
Ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym. Dzięki aktywności ruchowej dziecko poznaje otoczenie i opanowuje nowe umiejętności. Przedszkolaki podczas ćwiczeń gimnastycznych wykorzystują ciekawe przybory, np. chustę animacyjną, krzesełka, kasztany, czapki mikołajkowe, klocki drewniane, gazety. Dzieci chętnie współzawodniczą ze sobą w czasie zabaw sportowych.
W okresie ferii zimowych zorganizowaliśmy wiele ciekawych zabaw ruchowych na hali gimnastycznej
przy Szkole Podstawowej nr 1. Wszystkie przedszkolaki wykazały się sprawnością fizyczną oraz udowodniły,
że potrafią rywalizować fair- play.

Wielką radość wzbudziło u dzieci wyjście na górkę i zabawy na śniegu. Dziewczynki i chłopcy z ogromnym zapałem ciągnęli swoje sanki, przestrzegając zasad bezpieczeństwa po kolei zjeżdżali z górki, ciągnęli się nawzajem na sankach.

Rodzice także rozumieją znaczenie duchu dla rozwoju dziecka: niektóre dzieci biorą udział w zajęciach na „Orliku” – Damian zdobył nagrodę dla najlepszego bramkarza w Turnieju Mikołajkowym w Jeleniej Górze; jeżdżą na nartach – Damian z grupy „Krasnoludków” zdobył brązowy medal w zawodach narciarskich dla dzieci „Turniej czterech stoków” w Szklarskiej Porębie; jeżdżą na rowerkach. Emocje towarzyszące tym zabawom stanowią motywację do wysiłku fizycznego. Uczestnictwo w zabawach ruchowych służy integracji, ćwiczy zaradność, samodzielność, wytrzymałość i umiejętność zespołowego działania oraz rozwija pomysłowość i inicjatywę a także stwarza okazję do szlachetnego współzawodnictwa.

                                                                                                                                                                             J. Siuta M. Janasz

 

Dzień Babci i Dziadka                          

Tradycją naszego przedszkola stały się coroczne spotkania z okazji dnia Babci i Dziadka. Tym razem, dzięki uprzejmości pani kierownik, uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Piechowickiego Ośrodka Kultury. Wnuczęta starały się jak najpiękniej wyrazić miłość do swych babć i dziadków. Podczas dni poprzedzających spotkanie dzieci przygotowały upominki dla swych najbliższych, nauczyły się śpiewać piosenki i recytować wiersze, ćwiczyły układy taneczne. Pomimo okresu ferii zimowych,
sala widowiskowa w POK-u wypełniona była po brzegi najmilszymi gośćmi. Uśmiechnięte twarze babć i dziadków
z niecierpliwością oczekiwały popisów wnuków. Czas spotkania wypełnił występ artystyczny w wykonaniu wszystkich dzieci, konkursy, zabawy i poczęstunek.

Na koniec uroczystości wszyscy mogli spróbować swych sił w tańcach.

Bardzo było nam miło gościć zacnych dziadków i babcie, dziękujemy za tak liczne przybycie i do zobaczenia w przedszkolu za rok. Dziś na łamach Informatora Piechowickiego jeszcze raz składamy Wszystkim Naszym i Waszym Babciom i Dziadkom dużo zdrowia i radości. Dziękujemy, że jesteście z nami. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć na stronach portalu 24jgora.

                                                                                                           Grażyna Popera

Dzieciństwo bez próchnicy

 

Głównym  celem projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat.

11 lutego rozpoczęliśmy realizacje projektu. Pani koordynator spotkała się z dziećmi, rodzicami i nauczycielami przedszkola aby realizować zamierzenia projektu. Prowadzona działalność edukacyjna ma na celu podniesienie świadomości zdrowotnej beneficjentów ( dzieci, rodziców, nauczycieli przedszkolnych, personelu ) wpływ na poprawę zachowań prozdrowotnych w odniesieniu do przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej wraz z uwzględnieniem preparatów fluorkowych,  wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych, uwzględniających skład i sposób żywienia (pory dnia, częstość i konsystencja posiłków), przeciwdziałanie szkodliwym nawykom mającym wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i okolicznych tkanek przez zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na problemy związane z profilaktyką stomatologiczną. Ponadto w środowisku rodzinnym oraz przedszkola promowanie równoległe współdziałania ze stomatologiem i pediatrą w zakresie przeciwdziałania chorobom jamy ustnej, w szczególności próchnicy.

Docelowo, jako efekt projektu spodziewana jest poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat weryfikowana w oparciu o badania kliniczne wybranej grupy dzieci.

Celem bezpośrednim jest wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.

Każdy przedszkolak otrzymał w ramach projektu, paszport stomatologiczny oraz szczoteczkę do zębów i pastę.

Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyczynią się do realizacji celów projektu.

                                                                                                                            

                                                                                                                                                                                  Bożena Woś

 

Zabawa w teatr

29 stycznia w czwartek 2015 przedszkolaki wybrały się na przedstawienie pt ,,Królowa Śniegu ''do Piechowickiego Ośrodka Kultury. Baśniowa wróżka dzięki magicznej różdżce przeniosła dzieci do krainy lodu i śniegu. Dzieci pomagały głośnymi okrzykami odszukać Kaja, Gerdzie, w ,, Akademii Czarnego Kruka'' głośno krakały, udając małe kruki. Przedszkolaki gromkimi brawami nagrodziły występ aktorów. Zainspirowane przedstawieniem starszaki wymyśliły i przedstawiły za pomocą kukiełek i pacynek zabawną bajkę ,,O Dobrej Królewnie'' młodszym grupom. ,,Krasnoludki ''z dużym poczuciem humoru przedstawiły losy królewny, która dzięki życzliwym uczynkom , oswoiła smoka. Przedszkolaki poznały również pojęcia takie jak ; aktor, scenografia, kurtyna, kukiełka, pacynka .Na zakończenie bajki wszyscy wspólnie zatańczyli taniec do muzyki dworskiej.

Z pewnością niebawem powstaną nowe losy księżniczki, o czym starszaki poinformują na łamach Informatora Piechowickiego.

                                                                                                                                                                                    Dorota Jarosz


Bal Karnawałowy

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni.

Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wiele radości i przeżyć. W dniu balu już od rana w przedszkolu pojawili się bohaterowie znanych i lubianych bajek. Pojawiły się wróżki, księżniczki, biedronki, policjanci i wiele innych postaci, których nie sposób wymienić i zliczyć. Podczas tańców dzieci prezentowały swoje stroje, uczestniczyły w konkursach i zabawach, tańczyły i bawiły się przez cały dzień. Nie zapomnieliśmy również o tłustym czwartku, który towarzyszył nam w ten dzień. Przedszkolaki w przerwie karnawałowego szaleństwa miały okazję zjeść, zgodnie z tradycją pączki oraz owoce do wyboru. Obdarowane upominkami przez panią dyrektor Bożenę Woś, szczęśliwe i zadowolone wracały do domów.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie balu, pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok !

                                                                                                                                                                       Sylwia Januszkiewicz

 

„ Cyrk Doktora Dolittle”

Nieocenioną wartością w rozwoju twórczej aktywności dzieci jest obcowanie ze sztuką W prosty, przystępny a jednocześnie w bardzo trwały sposób wpływa na wszechstronny rozwój osobowości. Ważne jest jednak, aby kontakt dziecka ze sztuką rozpoczynał się we wczesnym okresie życia. Dlatego byliśmy z wizytą w Zdrojowym Teatrze Animacji. Nasze przedszkolaki obejrzały uroczą, pełną humoru sztukę „ Cyrk Doktora Dolittle” opowiadającą o przygodach doktora , który potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Historia przedstawiona przy pomocy „ czarnego teatru” czyli z wykorzystaniem specjalnego, ultrafioletowego światła, dzięki któremu, niewidoczni dla publiczności aktorzy ożywiali lalki i przedmioty, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Samo przedstawienie zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie, a po spektaklu spotkanie z Mikołajem na długo nie pozwoli dzieciom zapomnieć o tym dniu.

                                                                                                                                                                                                                                                      Sylwia Januszkiewicz


W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas, świat, jest niezwykle pracowity. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały jasełka, ucząc się pastorałek , kolęd oraz wyznaczonych im ról. Wykonywały dekoracje bożonarodzeniowe, ozdoby choinkowe , oraz upominki świąteczne dla bliskich . Poniżej prezentujemy opinię rodziców o przygotowanych uroczystosciach:

„Dnia 18 grudnia 2015 w przedszkolu pod „Pod Czerwonym Muchomorem“ w odbyły się Jasełka. W przedstawieniu uczestniczyły wszystkie, przebrane dzieci z grupy kotki. Maryja z Józefem zasiadali w tradycyjnej stajence. Pana przywitali trzej królowie, którym przy akompaniamencie pianina towarzyszyły zastępy śpiewających anielic. Męski pierwiastek zawitał w dwóch grupach: odzianych ciepło pasterzy oraz odświętnie chłopców. Całość przedstawienia kontrolowana była przez Panie wychowawczynie. Spektakl był bardzo dynamiczny, z doskonałą oprawą muzyczną. Choreografia jak i stroje podobały się licznie zgromadzonej publice, co można było zaobserwować na dziesiątkach uśmiechniętych twarzy. Doskonała znajomość tekstu, świadczyła o precyzyjnie przygotowanym spektaklu oraz o pełnym zaangażowaniu zarówno ze strony dzieci jak i wychowawczyń. Aktorzy na koniec zostali zasłużenie nagrodzeni smakowitą niespodzianką. Prosimy o jak najwięcej tego typu akcji”

                                                                                                                                                                           Mama i tata Karola


,,Występ dzieci był fantastyczny, bardzo się nam podobało. Ciekawy pomysł na Jasełka. Brawa za kostiumy i aranżację przedstawienia .Dzieci nasze zagrały na najwyższym poziomie. Widać było duży wkład pracy nie tylko dzieci , ale i Pani Wychowawczyni. Dziękujemy za mile spędzony czas''

                                                                                                                                                                        mama i tata Olgierda


,,Uważam ,że Jasełka przygotowane były ciekawie i wprowadziły dzieci i rodziców w świąteczny nastrój''

                                                                                                                                                              mama Mateusza


,,Było pięknie ......Gratulacje dla dzieci i serdeczne podziękowania za organizację i przygotowania"

                                                                                                                                                                 mama Kamila

                                                                                                                                                                                  Dorota Jarosz

 

Spotkanie z Ise i Lenką psami z Karkonoski Klub Owczarka Niemieckiego


Podczas spotkania z czworonogami, dzieci obejrzały tresurę psów, skoki, rzucanie aportów, wyszukiwanie swojej piłki wśród innych. Bezpośredni kontakt pozwalają przedszkolakom na przełamanie bariery strachu przed psami, poznać zabawy, które mogą następnie wykorzystać w swoich domach ze swoim pupilem. Duży nacisk opiekunowie psów kładli na bezpieczeństwo bo pies to nie tylko towarzysz zabaw, przyjaciel ale także potencjalne zagrożenie. Dzieci nauczyły się jak postępować w kontakcie z obcym psem, jak się chronić w razie ataku a także czego nie lubią zwierzęta. Tego typu zajęcia poszerzają wiedzy dzieci o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialność.

Dziękujemy bardzo pani Sylwii Mężyk, mamie Olgierda za pomoc w organizacji spotkania oraz wszystkim członkom Karkonoskiego Klubu Owczarka Niemieckiego za pouczające i bardzo ciekawe spotkani

                                                                                                                                                                                      Bożena Woś


Spotkania z ciekawymi ludźmi

W grupie starszaków obyły się bardzo kreatywne i i inspirujące zajęcia na temat wykorzystywania materiałów wtórnych do tworzenia zabawek oraz przedmiotów codziennego użytku. Dzieci oglądały rzeczy, które tworzy z ogromna pasją pani Paulina. Dziewczynki podziwiały torebki i zawieszki, a chłopcom najbardziej spodobało się pudełko na zabawki w formie globusa. Krasnoludki wspólnie z panią Paulina Mencel, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wykonały bajkowe zakładki do książek z filcu i tektury.. Pani Paulinie bardzo spodobało się zaangażowanie i spontaniczna praca dzieci i zapowiedziała już kolejna wizytę wiosna.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie i pracę włożoną w przygotowanie zajęć.

                                                                                                                                                                                      Dorota Jarosz

 

 


 

 

SZANOWNI RODZICE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA

W INTERNECIE WYSTĘPÓW NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

 • JASEŁKA 2014 GRUPA – STARSZAKI

https://www.youtube.com/watch?v=XOh0ue1oQ60


 • WYSTĘP W POK-u - WIELKEJ ORKIESTRZE ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2015

http://www.24jgora.pl/artykul,9081


WSZYSTKIM RODZICOM DZIĘKUJEMY ZA WIELKIE ZAANGAŻOWANIE

W ŻYCIE PRZEDSZKOLA 

 

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?


Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.


                                                                         ks. Jan Twardowski

 

 

Zdrowych, radosnych świat Bożego Narodzenia

życzą

 

Dzieci, Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Pracownicy

Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Piechowicach


Dzień czystego powietrza

       Dnia 14.11. nasze przedszkolaki obchodziły DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA.

Wszyscy spotkaliśmy   się przed naszym kochanym przedszkolem z transparentami. Koordynatorka imprezy przeprowadziła z dziećmi quiz o tematyce ekologicznej. Pytania dotyczyły między innymi: „ Dlaczego palenie śmieci w piecach jest niebezpieczne dla środowiska i ludzi?”, „ dlaczego warto segregować śmieci?”. Wszystkie dzieci jednogłośnie stwierdziły, że pomogą naszej planecie zadbać                 o jej i nasze zdrowie. Drugim etapem imprezy był przemarsz ulicami miasta Piechowic gdzie dzieci rozdawały ulotki o tematyce ” Jesteś eko jesteś modny” oraz krzyczały „ KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI”. Przystankiem na naszej trasie przemarszu był Urząd Miasta w Piechowicach. W Urzędzie dzieci spotkały się z panią Sekretarz, Iwona Sobaś- Łużniak, gdzie odbyły krótką rozmowę                         o ekologii. Nasza podopieczna Ariana Lachowicz na ręce pani Sekretarz wręczyła plakat, który sama wykonała pod tytułem ” Jak dbać o środowisko w Piechowicach ”. Ideą imprezy było uświadomienie mieszkańcom – jak ważne jest to, czym pali się w piecach oraz jakie konsekwencje każdy z nas może ponieść przez zanieczyszczone powietrze. Impreza była pod patronem FUNDACJI EKOLOGICZNEJ – ARKA. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze życie i zdrowie. Powietrzem oddychamy bez chwili przerwy. Jego czystość jest bardzo ważna.

 Mamy na to wpływ!

                                                                                                                                                                               J. Siuta                   

 

Międzynarodowy dzień MISIA

W środę 26 listopada 2014r. dzieci z Przedszkola „Pod czerwonym muchomorem” obchodziły Dzień Misia. Wszystkie przedszkolaki przyniosły swojego ulubionego pluszaka. Razem z rodzicami dzieci przygotowały kolorowe prace, których bohaterami były misie. Prace te zostały wyeksponowane w holu przedszkola. Technika wykonania była różnorodna: wykorzystano farby, kredki, gazety, watę, folię, materiał , masę solną… Na początku spotkania pani dyrektor Bożena Woś zapoznała dzieci z historią powstania Światowego Dnia Misia i wręczyła nagrody w konkursie plastycznym „Mój miś”. Wszystkie grupy przedszkolne przedstawiły piosenkę o ulubionej maskotce i wesoło bawiły się przy piosence „Jedna łapka – druga łapka , ja jestem niedźwiadek”. W tym dniu nie mogło zabraknąć ulubionego przysmaku misia - miodu. Każde dziecko zlizywało z wafelka miód – palce lizać. Przy ładnej pogodzie odbyła się Parada Misiów ulicami naszego miasta. Po południu odpoczywając po wrażeniach dnia - dzieci w każdej grupie wysłuchały bajki o misiu, przytulając się do swojej zabawki.

                                                                                                                                                                                    M. Janasz

 

 

Serdecznie Zapraszamy Rodziców na spotkania Jasełkowe w przedszkolu:

18.12.2014 r.

Wesołe Misie 15.30

Kotki 14.30  

 

16.12.2014 r.

Krasnoludki 15.15

Biedronki godz. 14.30

 

 

Kiosk Edukacyjny

W przedszkolu po informacji rodzica i za sprawą pani dyrektor możemy korzystać z wypożyczonego z Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie, Kiosku Edukacyjnego. Multimedialny sprzęt to wielkie uatrakcyjnienie zabaw przyrodniczych w przedszkolu. Dzieci mogą poznać nie tylko wygląd roślin, zwierząt, ptaków ale również usłyszeć ich głosy. Zagadki słuchowe z wykorzystaniem sprzętu cieszą się dużym zainteresowaniem. Kiosk edukacyjny wykorzystujemy również do zabaw manualnych jako uatrakcyjnienie ćwiczeń grafometrycznych na papierze.

Ta forma zabaw i ćwiczeń pobudza kreatywność i wyobraźnię dzieci.

                                                                                                                                                                                  G. Popera


Poznajemy zawody naszych rodziców

 

W grupie KOTKÓW odbyło się spotkanie z tatem Oli panem Marcinem Kujałowiczem.

Podczas spotkania pan Marcin opowiedział dzieciom o swoim zawodzie i przełamał lęk przed wizytą u doktora. Wielką radością była dla dzieci możliwość sprawdzenia torby lekarskiej i wspólna zabawa w lekarza. Tata Oli ubrany w strój doktora pokazał jak fachowo korzystać ze stetoskopu i przedszkolaki posłuchały bicia własnego serca.

Pokazał również gdzie bada się puls i co najważniejsze uświadomił dzieciom kategoryczny zakaz samowolnego zażywania lekarstw. Na koniec spotkania pan Marcin Kujałowicz wręczył każdemu dziecku naklejkę Dzielnego Pacjenta. Bardzo dziękujemy za miłą wizytę.

                                                                                                                                                                                G. Popera


 

„ Poznajemy zakłady pacy naszych rodziców”

Zwiedzanie zakładów pracy, których pracują rodzice dzieci z przedszkola „Pod czerwonym muchomorem” jest tradycją od 2004 roku w placówce. To ciekawa forma poznawania naszego miasta i okolic. Grupa „Wesołe misie” na zaproszenie taty Kamila wybrała się na wycieczkę do Polcoloritu. Na początku w laboratorium past i szkliw dzieci malowały pastami płytki ceramiczne, które następnie zostały wypalone w piecu. Podczas trwania wypału przedszkolaki zostały przeprowadzone przez hale i wydziały. Cały czas towarzyszył nam tata i mama Kamila, oraz pracownicy zakładu, którzy niezwykle serdecznie zaopiekowali się grupą przedszkolną, zapewniając fachową informację i bezpieczeństwo podczas oglądania poszczególnych hal. Na wydziale linii produkcyjnej dzieci zobaczyły jak płytki są zdobione maszynowo szkliwami i pastami, następnie w bardzo długim piecu, przy temperaturze około 1150 stopni są wypalane, a gotowy wyrób w sortowni jest sprawdzany i automatycznie pakowany i składany na palety. Z ciekawością, a nawet zdziwieniem obserwowały pracę automatycznego wózka „TGV” do transportu płytek. Po zwiedzeniu hali grupa powróciła do laboratorium, gdzie obserwowała jak testuje się wytrzymałość płytki. Na zakończenie każde dziecko otrzymało drobne prezenty oraz pomalowane przez siebie kafelki. Właścicielowi, Pani Barbarze Urbaniak-Marconi, i wszystkim pracownikom bardzo dziękujemy za profesjonalne i ciepłe przyjęcie.

                                                                                                                                                                M. Janasz

                                                                                                                                                                                                       

   Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN

 

Dziecko w wieku przedszkolnym cechuje wzmożona aktywność poznawcza i emocjonalna. Realizując zadania z edukacji ekologicznej należy uświadomić dzieciom fakt, że człowiek, rośliny       i zwierzęta są częścią przyrody i stanowią jej nieodłączny element. 27.10.2014 r. dwie najstarsze grupy przedszkolne, spotkały się z edukatorem KPN w Szklarskiej Porębie. Przy budynku KPN dzieci dowiedziały się, które śmieci rozkładają się najszybciej, a które leżą w ziemi najdłużej ogląda „ cmentarzyk śmieci ”. Rozpoznawały i nazywały zwierzęta żyjące w Karkonoszach. Przy pięknej pogodzie przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu, poznając przyrodę różnymi zmysłami. W trakcie zabawy „ Drwal i drzewa „ – dzieci zamieniały się w zwierzęta, a nauczycielki w drzewa. Zwierzęta znalazły schronienie pod drzewami, gdy drwal ściął drzewo, zwierzęta musiały poszukać nowego domu. W trakcie zabawy zmniejsza się ilość drzew, przy których mogą żyć zwierzęta, robi się coraz ciaśniej, a dzieci zgromadzone wokół ostatniego drzewa odpowiadają na pytanie: „ Po co potrzebne są drzewa „ W trakcie wycieczki przedszkolaki układały łańcuch pokarmowy, oraz bawiły się w naukowców zbierając drobne materiały przyrodnicze, obserwując je przez szkło powiększające. Na zakończenie grupa „ Wesołe Misie „ i „ Krasnoludki „ z zainteresowaniem obejrzały film ekologiczny o recyklingu. Wychowanie dzieci w poszanowaniu przyrody, troska o nią i chęć jej ochrony to zadanie dla wszystkich dorosłych. Edukacja ekologiczna prowadzona w sposób ciekawy i zrozumiały dla małego dziecka uświadomi dzieciom współodpowiedzialność wszystkich ludzi za naszą Ziemię.

                                                                                                                                                                         M. Janasz


11 listopada - Święto niepodległości

Za pokazanie dzieciom co to jest patriotyzm, odpowiedzialni jesteśmy wszyscy, rodzina, przedszkole. Dlatego wychowanie patriotyczne jest   realizowane w naszym przedszkolu poprzez poznanie symboli narodowych, hymnu, uroczystym obchodzeniu świat narodowych i spotkań z ludźmi, szerzącymi takie wartości.

Jak co roku najstarsza grupa przedszkolaków przygotowała wzruszającą uroczystość upamiętniającą powrót Polski na mapę świata po 123 latach.

   Uroczystość rozpoczęła się od poloneza i hymnu Polski, który został odśpiewany z ogromnym przejęciem przez przedszkolaki i zaproszonych gości: pana majora Igora Szczawińskiego, panią sekretarz Iwonę Sobaś- Łużniak, Burmistrza Miasta pana Witolda Rudolfa, prezesa OSP pana Waldemara Wojtasia, uczniów i naszych absolwentów z klasy I c, wraz z panią Iwoną Kawałko   i kolegów i koleżanki z grupy Wesołe Misie

  
   Pan major Igor Szczawiński opowiedział nam legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”, przybliżył też dzieciom rolę i zadania żołnierzy Straży Granicznej oraz wyjaśnił skąd biel i czerwień na fladze Polski.

Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za udział w spotkaniu tak ważnym dla każdego Polaka.

 

                                                                                                                                                                                 D. Jarosz

 

Spotkania z ciekawymi ludźmi

   Jednym z ważnych celów przedszkola jest przygotowanie dzieci do rozważnego i mądrego udziału w bezpiecznym, odpowiedzialnym życiu na terenie przedszkola, domu rodzinnego, na wycieczce, w górach, w lesie, w ruchu drogowym. Grupa „Wesołe misie” w dniu 25.09.2014r. uczestniczyła w spotkaniu z ratownikiem górskim – księdzem Michałem. Dzieci nie tylko dowiedziały się wiele interesujących wiadomości, np. co oznacza skrót GOPR, numer alarmowy GOPR, kolory szlaków górskich, na jakie niebezpieczeństwa narażeni są turyści, jak się zachować , gdy ktoś zgubi się w lesie; ale również same wykazały się wiedzą: znały numery alarmowe na pogotowie, policje i straż pożarną. Przedszkolaki oglądały wyposażenie plecaka, sprawdzały jego ciężar, poznały wyposażenie apteczki. Spotkania z ciekawymi ludźmi są bardzo ważne dla małego dziecka, bo to już w przedszkolu kształtują się zainteresowania, pasje, które mogą wydać owoce w dorosłym życiu. Przedszkolaki już nie mogą doczekać się następnego spotkania, a część dzieci deklaruje, że w przyszłości zostanie ratownikami.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   M. Janasz

                        

Rajd „ KURATORKA 2014”

  Zdobyte wiadomości na temat zachowania się w górach w przydały się dzieciom podczas rajdu „Kuratorka”, w którym przedszkolaki uczestniczyły po raz pierwszy. Nasze przedszkole reprezentowały dwie najstarsze grupy. Na trasie Szklarska Poręba Dolna – Chybotek – Wodospad Szklarka – mali turyści obserwowali przyrodę, rozpoznawali i nazywali drzewa i krzewy rosnące na szlaku, brali udział w konkursie wiedzy o Karkonoszach, przedstawili inscenizację o lesie.  Grupa „Wesołe misie” zajęła - I miejsce, grupa „Krasnoludków” - II miejsce. Gratulujemy!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                M. Janasz

 

Festyn Rumianego Jabłuszka

W dniu 09.10.2014 roku po raz pierwszy obchodziliśmy święto Rumianego Jabłuszka. Rodzice wraz z dziećmi delektowali się wymyślnymi i bardzo smacznymi potrawami z jabłek oraz uczestniczyli  w zabawach i konkursach integracyjnych, których motywem przewodnim było jabłko.

Atrakcją było miasteczko Ruchu Drogowego przygotowane przez Pana Grzegorza Rybarczyka. Wiele emocji wzbudził udział funkcjonariuszy Straży Granicznej i policjantki pani Beaty, którzy opowiedzieli o zasadach bezpieczeństwa w przedszkolu, domu i na ulicy. Po przeprowadzonych konkursach i zabawach wszystkie dzieci otrzymały odblaski. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w sesji zdjęciowej w jesiennych, wiankach i kapeluszach. Przepiękna pogoda sprzyjała pieczeniu kiełbasek, oraz wyśmienitym humorom. Każde dziecko otrzymało upieczone jabłko z miodem   i bakaliami, natomiast rodzice zostali nagrodzeni dyplomem za najsmaczniejszą potrawę z jabłek. Do zobaczenia za rok , co tym razem będzie bohaterem naszego festynu, jest na razie słodką jak ,, rumiane jabłuszko'', tajemnicą. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i Pracownikom Przedszkola za ogromne zaangażowanie w organizację festynu i życie przedszkola, dziękujemy również wszystkim służbom mundurowym, którzy uświetnili nasze zabawy.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       D. Jarosz     B. Woś                    

 

W Muzeum Przyrodniczym

Dnia 25.09 najstarsza grupa „ Krasnoludków” pojechała na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego do Cieplic. Dla nie których przedszkolaków był to pierwszy w życiu przejazd autobusem MZK. Przed muzeum przedszkolaki oglądały niezwykłe ule , które były zrobione w formie rzeźby , przedstawiające postacie ludzkie oraz dowiedziały się o bardzo ważnej roli pszczółek w przyrodzie. Podczas oglądania eksponatów zwierząt przedszkolaki dowiedziały się czym żywi się lis, gdzie występują tygrysy i z kąt wzięły się u nas jenoty oraz gdzie występują muflony. Wielki zachwyt wśród dzieci zrobiły poroża jeleni, antylop, bizonów, żubrów, które są wywieszone w holu muzeum. Na koniec zwiedzania zostaliśmy zaproszeni do centrum multimedialnego, gdzie oglądaliśmy wirtualnie Cieplice jedno z najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce. Wszystkie przedszkolaki napisały elektroniczną kartkę  z pozdrowieniami , którą wysłaliśmy naszej kochanej Pani Dyrektor.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       J. Siuta

 

Przedszkole Przyszłości

31 sierpnia 2014 roku zakończyliśmy realizacje programu edukacji przedszkolnej Przedszkole Przyszłości

Projekt realizowany w grupie pięcio i sześciolatków w roku 2013/2014 opierał się na wykorzystywaniu do pracy różnorodnych multimediów, począwszy od aplikacji interaktywnych, wizualizacji, do korzystania z zasobów Internetu. Pozwalało to na łączenie nauki z zabawą oraz wszechstronne rozwijanie różnorodnych umiejętności i zainteresowań dzieci poprzez stosowanie grafiki, dźwięku. Zajęcia z użyciem multimediów urozmaicały wszelakie zajęcia poprzez różnorodną wizualizacje poznawanych treści. Uczą myślenia twórczego i konstrukcyjnego, kształtują wyobraźnię przestrzenną, uczą kreatywnego wykorzystania różnorodnych materiałów podczas realizacji własnych pomysłów oraz planowania i realizacji zadań zespołowych wymagających współdziałania w grupie.

Przedszkole otrzymało zestaw multimedialny : tablice interaktywna , wizualizer , projektor, laptop, z których nauczyciele korzystają, prowadząc zajęcia . Rodzice informowani byli na bieżąco o wdrażanym projekcie poprzez Galerie Przedszkolaka, a także na specjalnej tablicy informacyjnej o Projekcie. . Została przeprowadzona w pierwszym i drugim półroczu ankieta wśród rodziców, na temat zadowolenia rodziców i dzieci z korzystania z tablicy interaktywnej . Z przeprowadzonych ankietach ,wynika iż 100 procent uczestników ankiety jest zadowolona z wdrażania projektu

Pozyskane wyposażenie będzie wykorzystywane w pracy przedszkola aby urozmaicić i poszerzyć ofertę zabaw i zajęć.

 

                                                                                                                                                                     Dorota Jarosz

 

 

Oprócz podstawy programowej i przyjętych programów na rok 2014/2015 zgłosiliśmy naszą placówkę do realizacji ogólnopolskiego projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”. Celem głównym Projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat. By osiągnąć zamierzone cele zostaną podjęte odpowiednie zadania:                               - będą to działania promocyjne tj.: strona internetowa z forum, na którym eksperci udzielać będą odpowiedzi na nurtujące pytania, plakaty informacyjne, emisje spotów telewizyjnych, konferencje.Ponadto podjęte zostaną bezpośrednie działania edukacyjne i profilaktyczne realizowane na rzecz grup docelowych związanych z dziećmi w wieku 3-5 lat (szkolenia dla nauczycieli, dzieci i rodziców realizowane przez edukatorów, wyposażenie dzieci w szczoteczki i pasty do zębów, rozprowadzenie filmu edukacyjnego) oraz pośrednie działania edukacyjne i profilaktyczne (wsparcie rodziców/opiekunów dzieci za pośrednictwem materiałów edukacyjnych i promocyjnych, rozpowszechnienie ulotek, maskotek, pakietów edukacyjnych, objęcie dzieci działaniami przez przeszkolonych nauczycieli i wyposażenie w szczoteczki i pasty), realizowane na rzecz grup docelowych związanych z dziećmi w wieku 3-5 lat

Życzymy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom udanego roku szkolnego


 

W dniu 9 października w godz. 15.00-18.00 zapraszamy

na festyn ” Rumianego Jabłuszka „

który odbędzie się na terenie naszego ogrodu przedszkolnego.

W trakcie festynu odbędzie się pasowanie na przedszkolaka w grupie Maluszków oraz dzieci, które po raz pierwszy rozpoczęły edukację przedszkolną.

W programie:

1. Miasteczko ruchu drogowego

2. zabawy i konkurencje rodzinne

3. ognisko

i inne atrakcje

serdecznie zapraszamy

 

Serdecznie GRATULUJEMY drużynom i opiekunom,
którzy zajęli I i II miejsca 
w dniu 28 września w jubileuszowym 40 rajdzie KRATORKA 2014.

 

Witamy, po wakacjach

w roku szkolnym 2014/2015 uczęszcza do przedszkola 117 dzieci.

Dziećmi opiekują się:

Grupa Maluszków- mgr Sylwia Januszkiewicz, mgr Bożena Woś, Beata Samolewska, Paulina Nowicka 

Grupa Kotki - mgr Grażyna Popera, Alina Juszczuk

Grupa Wesołe Misie - mgr Małgorzata Janasz, Jolanta Ciarach

Grupa Krasnoludki - mgr Dorota Jarosz, mgr Joanna Siuta, Elżbieta Żaba

 

Zajęcia dodatkowe w roku 2014/2015:

rytmika- wszystkie grupy przedszkolne- poniedziałek 8.45-10.15

taniec- trzy najstarsze grupy- czwartek- 12.00-13.00

Język angielski- wszystkie grupy- wtorek, piątek- 9.30-10.30

religia- dwie najstarsze grupy – wtorek, środa- 12.00-13.00

spotkania z logopedą w poniedziałki ( co dwa tygodnie 12.00-14.00), wtorki (co dwa tygodnie 13.00-15.00) i piątek 11.00-15.00.

 

 

W krainie bajek…

W przedszkolu od lat przyjął się zwyczaj codziennego czytania bajek. Dziecko poznając bohaterów literackich łączy się z nimi uczuciowo. Bliższe poznanie wzmaga jego sympatię dla nich, mocne emocjonalne zaangażowanie wyznacza wartości i kieruje wyborem moralnym. Poznając losy bohaterów literatury dziecięcej dziecko poszerza swoją świadomość odczuwania - siebie i świata. W nawiązaniu do realizowanego tematu „Poznajemy kraje Unii Europejskiej   – Włochy” – dzieci słuchały bajki o drewnianym pajacu – Pinokiu, a potem spotkały się z autorką bajek, która 10 lat mieszkała w stolicy Włoch, co zaowocowało książeczką „Ciocia Jadzia w Rzymie”. Pisarka - Eliza Piotrowska,  w ciekawy sposób przedstawiła swoje bajki dwóm grupom przedszkolnym: „Żabkom” i „Wesołym misiom”. Opowiedziała o tym, jak Włosi pokazują gdy ktoś kłamie, jaki gest wykonują, gdy coś im smakuje. Na pytanie przedszkolaków:„Jak pisze się bajki?” – „Ciocia Jadzia” odpowiedziała – trzeba patrzeć oczami, słuchać uszami, a bajki same się napiszą.  Autorka nie tylko pisze swoje bajki, ale również je ilustruje. Na zakończenie spotkania zakupiliśmy książeczki do przedszkola z dedykacją autorki. Kontynuacją spotkań z bohaterami bajek był wyjazd do Karpacza – do Krainy Bajek. Dzieci przeniosły się w baśniowy świat, słuchając słów lektora i obserwując poruszające się marionetki. Najbardziej maluchom podobały się bajki o „Królowej Śniegu”, „Pinokiu”, „Czerwonym Kapturku” i „Kocie w butach”. Dużo wrażeń dostarczył dzieciom zjazd na pontonie i zabawy na placu zabaw. Na zakończenie wycieczki, na zaproszenie mamy Zuzi przedszkolaki zwiedziły Hotel Gołębiewski, obserwowały rybki w akwarium, zwiedziły salę kinową, apartament. Miłym zakończeniem dnia było podarowanie dzieciom słodkości.

Tradycją w naszym przedszkolu jest przedstawienie przez grono pedagogiczne bajki dla dzieci. Tym razem była to bajka profilaktyczna  „Wilk i siedem koźlątek” przedstawiona w formie teatrzyku cieni. Dzieci poznały zasady warunkujące potrzebę zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi – zakaz otwierania drzwi obcym, zakaz częstowania się słodyczami od obcych osób. Dużo radości dała dzieciom zabawa w „Wilka – rozbójnika”, w którą zaangażował się pan Wojtek – nasz rytmik.

Postaci z bajek towarzyszą dziecku wszędzie i zawsze, pośród nich dziecko czuje się bardziej u siebie, to znaczy, że jest szczęśliwe.


"Mama, Tata i Ja"

26 maja, w tym szczególnym dniu, w przedszkolu „POD CZERWONYM MUCHOMOREM” odbył się Dzień Rodziny. Przedszkolaki przygotowały dla swoich kochanych rodzin występy artystyczne oraz zaprosili swoich rodziców do wspólnych tańców.  Rodzice z uśmiechem na twarzy pląsali w rytm muzyki ze swoimi najważniejszymi skarbami. Na festynie nie zabrakło atrakcji dla naszych przedszkolaków w pewnym momencie podczas tańców pojawiły się bańki mydlane, które stworzyły magiczny nastrój. Dzięki naszej wspaniałej straży pożarnej, wszyscy uczestnicy festynu mogli zobaczyć od środka wóz strażacki oraz spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych przygotowanych przez strażaków. Pod koniec pikniku ogród przedszkolny rozświetlały ogniska, przy których dzieci wraz z rodzinami piekli smakowite kiełbaski. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim  rodzicom  za przybycie oraz wspólną zabawę. Serdecznie dziękujemy panu Dariuszowi Uzorko,  i wszystkim strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej za udostępnienie wozu oraz przeprowadzenie super zabaw.  


 Dzień Niezapominajki

 

W dniu 15 maja, obchodziliśmy,, Dzień Niezapominajki''. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowali przepiękne prace plastyczne pod hasłem ,,Niezapominajki to są kwiaty z bajki''.  Wyróżniono wiele ciekawych prac, zdjęć, nagrodzono wszystkie dzieci za niebywale zaangażowanie i różnorodność stosowanych technik plastycznych

Grupa ,,Krasnoludków'' przygotowała inscenizacje pt,, Muzyczna Wiosna'', którą zaprezentowała na Przeglądzie Teatrzyków w Jeleniej Górze. Wielkie żaby rechotały nad stawem , a maleńki niezapominajki tańczyły w promieniach słońca . Mali aktorzy otrzymali wiele gratulacji i pochwał za występ i przepiękne stroje.

 

W ten niezwykły dzień, dzieci przyszły ubrane na niebiesko do przedszkola.

W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć i życzeń,  które mogą spełnić się dopiero w przyszłości. Każde dziecko wręczyło wybranej osobie , własnoręcznie wykonaną niezapominajkę.

Te niepozorne, drobne, ale piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, a także szacunku dla przyrody. Ten polski kwiatek – mówi skromnie – nie zapomnij o mnie!

 

Serdecznie dziękujemy rodzicom za przepiękne prace związany z tym wdzięcznym świętem.

 


 

W dniu 11.06.2014 roku o godz. 15.30

zapraszamy rodziców dzieci 5 i 6 letnich,

które w roku szkolnym 2014/2015

                                         będą uczęszczały do naszego przedszkola                                          

na zebranie informacyjne

 

 

 11.06.2014 r. - Otwarta środa

 

Serdecznie zapraszamy rodziców do indywidualnych spotkań

z nauczycielami i dyrektorem w dniu 11.06.2014r. w godz. 15.30-17.00

w grupach „Kotki” i „Żabki” a w grupach „Krasnoludków” i „Wesołych Misiów”

po zebraniach informacyjnych

 

 

 

 

 Osiągnięcia zgłoszone w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może" zostały zakceptowane.

Nasze Przedszkole  otrzymało tytuł Szkoły w Ruchu !

Miło jest nam poinformować iż Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Piechowicach uzyskało
CERTYFIKAT potwierdzający udział placówki w programie edukacyjnym pod nazwą
„Bezpieczniki TAURONA- WŁĄCZ dla Dobra Dziecka” 
organizowanym przez TAURON Dystrybucja S.A.

Patronat nad programem objął Minister Edukacji Narodowej.

 

 

Spotkanie z Policją i OSP w Piechowicach

 

Już do tradycji naszego przedszkola należy systematyczne spotkania z Policją. Tym razem z dziećmi spotkała się Pani Danuta Razmysłowicz,

Dzielnicowy Piechowic Pan Artur i Komisarz Lew. Przedszkolaki rozmawiały z policjantami o tym jak należy zachować bezpieczeństwo

i rozwagę podczas niebezpiecznych sytuacji dnia codziennego, utrwalały numery alarmowe oraz zobaczyły jaki niezbędne

do swojej pracy ma przy sobie policjant. Atrakcją spotkania była z maskotka Dolnośląskiej Policji,

Komisarz Lew oraz odblaski , które dostały wszystkie przedszkolaki aby były widoczne na drodze.

Tradycją przedszkola są również spotkania ze Strażakami OSP Piechowice,

które są zawsze dużym przeżyciem dla każdego dziecka.

Nasi dzielni Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt,

bardzo Im za to dziękujemy i pamiętając o Ich święcie

złożyliśmy życzenia i kwiaty od wszystkich dzieci, pani dyrektor i pracowników Przedszkola.

Serdecznie dziękujemy za pouczające spotkanie i czekamy na następne

 


Jak dbać o Ziemię?

 

W dniu 08.05.2014 , grupy ,,Żabek '' i ,,Krasnoludków '' pojechały na wycieczkę do Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach - Kostrzycy,

Dzieci ,utrwaliły zasady segregacji poszczególnych śmieci. Wśród bajkowych widoków na Śnieżkę, dzieci z przyjemnością wysłuchały ciekawej lekcji

o ekologii, a także zobaczyły ogromne maszyny służące do miażdżenia ton odpadów. Dzieci z bliska mogły przyjrzeć się ciężkiej pracy, którą należy wykonać,

aby ocalić nasze środowisko. Wracając, przedszkolaki oglądały pasące się krowy, młode konie oraz wracającego

z polowania bociana. Przepiękne widoki, oraz liczne zwierzęta, tym bardziej uświadomiły nam

jak bardzo wygląd naszej planety zależy od nas.

Kolejnym działaniem placówki na rzecz dbałości o naszą planetę jest udział w drugiej edycji akcji Fundacji Ekologicznej ARKA „Listy dla Ziemi”

oraz akcji Związku Gmin karkonoskich „Czyste Karkonosze”.

 

 

Uczę się bezpiecznie żyć”

 

Po raz kolejny dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Piechowicach wzięły udział w VI/X Dolnośląskim Konkursie Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa „ Uczę się bezpiecznie żyć”.

Podczas eliminacji przedszkolnych wyłoniono drużynę w składzie: Aleksandra Kukulska, Tomasz Jabłoński i Jan Frączek która reprezentowała naszą placówkę podczas zmagań konkursowych. Dzieci udzielały pomocy poszkodowanym, segregowały śmieci, wykazały się znajomością oznakowań np. na zbytkach, a także rozmawiały z policją udzielając odpowiedzi na temat bezpiecznych zachowań dnia codziennego.

Drużyna spisała się znakomicie zajmując 6 miejsce na 17 startujących placówek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


                                                                                                                                                                              S. Januszkiewicz

 

 

 

Bardzo prosimy o Głosowanie,

codziennie do 31 maja 2014 roku

na nasze zdjęcie

 

w konkursie

„Najpiękniejsze miejsce w twojej okolicy 2014”

http://konkurs.przyjacielenatury.pl/galeria.html

wejdź na w/p stronę, wybierz województwo,miasto, zagłosuj

zwycięzcy w województwach ( jest ich 16)

otrzymają atrakcyjne nagrody

 

 

 

Rok Szkoły w Ruchu

Już wcześniej informowaliśmy o udziale naszej placówki w Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „ Ćwiczyć każdy może”.      


 W ramach Akcji wspólnie został zorganizowany z Ochotniczą Strażą Pożarną , konkurs „ Zdrowo i bezpiecznie”.

Do współpracy zaproszono również Ratownika medycznego Pana Janusza Adamczaka oraz Panią Danusię Borodyn– intendentkę naszego przedszkola. Oprócz zadań zręcznościowych dzieci musiały wykazać się znajomością numerów alarmowych, sposobie wzywania pomocy, opatrywały kolano koleżanki, układały piramidę zdrowia, wskazywały zdrowe potrawy i produkty, a także próbowały zwijać strażackiego węża.

Na koniec zabawy dzieci miały możliwość obejrzenia wozu strażackiego którym Piechowiccy strażacy przybyli do przedszkola.

W ramach Akcji odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców w grupie „Wesołe Misie”. Tym razem nie tylko dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach , ale także rodzice. Wszyscy przyszli ubrani w strój sportowy i od razu przystąpili do wspólnego wysiłku. Zabawy prowadzone były metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne - jest to metoda nastawiona na rozwijanie- przez odpowiednie ćwiczenia i zabawy ruchowe, dzieci nabywają takie cechy, jak poczucie własnej wartości i pewności siebie, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialności, wrażliwość, umiejętność nawiązywania kontaktów z drugą osobą. Dzieciom najbardziej podobała się zabawa w „Tunel”, przedszkolaki najpierw przechodziły pod tunelem, a następnie górą tunelu, wdrapując się na plecy dorosłych, niektóre dzieci musiały pokonać strach przed bliskim kontaktem z osobą dorosłą, ale wszystkim świetnie się udało. Również zabawa w „Krzesełka” dała ćwiczącym dużo radości, rodzice siedzieli na dywanie jako „Krzesełka” – dzieci biegały , a na przerwę w muzyce siadały na wolnym „Krzesełku”. Zabawie towarzyszył śmiech i okrzyki. Spotkanie to przyczyniło się do lepszego poznania i nawiązania kontaktu nie tylko z grupą przedszkolną, ale i z dorosłymi. Kolejnym działaniem w ramach udziału w akcji „ Ćwiczyć każdy może: było poszukiwanie wiosny, aerobiki inne zabawy. Więcej na stronie www.przedszkolepiechowice.pl oraz www.szkolawruchu.men.gov.pl

 

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji zabaw i zajęć                                                                                                                                                      

 

W oczekiwaniu na Wielkanoc

 

Nieodłącznie ze świętami kojarzą się nam pisanki. Dawniej zdobienie jajek było bardzo istotnym

elementem przygotowania do Świąt. W ludowych wierzeniach jajo było lekarstwem na chorobę,

urok, chroniło przed pożarem,

 zapewniało urodzaj i szczęście. Panował zwyczaj obdarowywania się pisankami.

Dostawali je członkowie rodziny oraz krewni, sąsiedzi i przyjaciele.

Nawiązując do pradawnych tradycji zapraszamy rodziców i dzieci na wspólne zdobienie jaj i wydmuszek, oraz dzielenie się zwyczajami świątecznymi panującymi w rodzinnym domu.

Na pewno sprawi im to wielką przyjemność,

a także wzbogaci wiedzę o zwyczaje oraz symbole wielkanocne.                                                                                                                                                                                         


Harmonogram spotkań z Rodzicami;

10 .04. 2014 godz.15 -Grupa ,,Kotki '' ,

,,Wesołe Misie'' „ Krasnoludki”

11.04.2014 godz.15-, ,,Żabki'

Przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy przedszkolaki rozpoczęły od Rekolekcji.

Następnie spotkały się z Paniami z koła Ukrytych Talentów, które pokazały dzieciom

dawne metody ozdabiania jajek na Wielkanoc.

Dzięki uprzejmości Pani Krystyny Kowalik, dzieci miały możliwość samodzielnego

ozdabiania jajek za pomocą wosku. Mimo gorącego wosku i sprzętu który dzieci

miały po raz pierwszy w rękach, przedszkolaki radziły sobie doskonale.

A małe dzieła sztuki które powstały tego dnia będzie można podziwiać na wystawie w POK, jeszcze przed świętami..

 

 

Jak tchnienie wiosny,

składamy Wielkanocne życzenia,

w ten czas radosny

niech wszystkie troski

będą daleko, a dobro płynie szeroką rzeką 

Dzieci, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy

Przedszkola Samorządowego Nr 2 w PiechowicachWiosna idzie już ...

tak radośnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd żegnania zimy i witania wiosny w naszym przedszkolu.

Zaraz po śniadaniu wszystkie grupy przedszkolne spotkały się w ogrodzie i po wspólnym odśpiewaniu piosenki

o Wiośnie i za namową pani dyrektor, dzieci wyruszyły na jej poszukiwanie. Prowadziły poszukiwania średniaki

z grupy Krasnoludków, które zwracając uwagę na bezpieczeństwo na drodze postanowiły szukać wiosny na stacji PKP.

Wiosny dzieci nie spotkały ale z megafonu wysłuchały listu od Wiosny, w którym zaprosiła dzieci do dalszej zabawy i przejażdżki pociągiem.

Tym razem prowadziły Starszaki z grupy Żabek,jako najstarsze dały przykład młodszym dzieciom jak należy zachować się w pociągu

i oczywiście pamiętały o kupnie biletu. Jazda pociągiem dla naszych przedszkolaków była bardzo ciekawa bo po drodze

można było oglądać ośnieżone szczyty naszych góry. Po wyjściu z pociągu szukania wiosny podjęły się średniaki

z grupy Wesołych Misiów i to one jako pierwsze zobaczyły Marzannę która nie zamierzała odejść i zrobić miejsce wiośnie.

Na szczęście maluszki z grupy Kotków przegoniły marzannę głośno śpiewając:

A ty zimo uciekaj za górkę za las, nie wracaj już”. I jak na zawołanie zawiał wiatr i porwał Marzannę.

Wtedy nareszcie można było powitać wiosnę . Jeszcze tylko dzieci znalazły zielony gaik

i rozpoczął się koncert piosenek o wiośnie i wspólne zabawy ruchowe. Zabawa była przednia przedszkolaki

skakały jak żabki, klekotały jak bociany i prawie fruwały jak motylki ale trzeba było wracać do przedszkola.

Przed powrotem dzieci zjadły co nieco i pieszo wróciły do przedszkola.

PS. Dwie młodsze grupy przedszkolne wróciły autokarem ,ale o tym cicho sza...

 


Od 17 marca do 15 kwietnia będzie prowadzona rekrutacja na wolne miejsca

w Przedszkolu Samorządowym Nr 2w Piechowicach  na rok szkolny 2014/2015


Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola wraz z załącznikami  należy pobrać z przedszkola
lub strony internetowej z zakładki "do pobrania ".

Wypełnione Wnioski wraz z załącznikami należy złożyć w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Piechowicach ul. Nadrzeczna 1


                          Przyjmujeny dzieci do :

               Oddziału Żłobkowego od 1 roku do 3 lat

               Oddziału Maluszków-dzieci 3 i 4 letnie

               Oddziału Młodszych Średniaków- dzieci 4 letnie

               Oddziału Starszych Średniaków - dzieci 5 letnie

               Oddziału Starszaków -dzieci 6 letnie

 

 

 


Wolnych miejsc w przedszkolu na rok 2014/2015  jest 38  

 

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW DZIECI AKTUALNIE UCZĘSZCZAJĄCYCH

PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 2 W PIECHOWICACH

Rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkola nie składają wniosku, ale DEKLARACJĘ O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

w naszym przedszkolu, zgodnie z ustawą na 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji, czyli

od dnia 6 marca do 14 marca 2014 r.

Deklarację będzie można pobrać w siedzibie przedszkola bądź u nauczyciela – wychowawcy.

W sytuacji, kiedy rodzic/prawny opiekun dziecka nie złoży stosownej deklaracji w wyznaczonym terminie, będzie to jednoznaczne z tym, że dziecko nie będzie kontynuowało edukacji przedszkolnej

w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 w Piechowicach.

 

 

 

Kryteria rekrutacji do Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Piechowicach oraz przyznane im wartości w punktach w roku szkolnym 2014/2015

  Rekrutacja przeprowadzona zostanie na wolne miejsca w przedszkolu

Pierwszy etap rekrutacji – kryteria ustawowe:

 1. wielodzietność rodziny kandydata

 2. niepełnosprawność kandydata

 3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

 4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata

 5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata

 6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie

 7. objęcie kandydata pieczą zastępczą

Kryteria wymienione w ust. 1 mają jednakową wartość.

Drugi etap rekrutacji - kryteria ustalone z Burmistrzem Miasta Piechowice

lp.

 

Kryterium

Wartość kryterium w punktach

 

1.

Kandydat w roku szkolnym 2014/2015 podlega obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego

 

8

2.

Rodzice/prawni opiekunowie kandydata zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

3

3.

Jedno z rodziców/prawnych opiekunów kandydata zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

2

4.

Do przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydata.

 

1

5.

Deklarowany czas pobytu dziecka w przedszkolu wynosi co najmniej 8 godzin

 

1

 

Wniosek o przyjecie dziecka do przedszkola i wymienione kryteria należy potwierdzić załącznikami, które będą dostępne

w przedszkolu i na stronie internetowej przedszkola www.przedszkolepiechowice.pl

w zakładce do pobrania (od 17.03.2014 r.)

 

Terminy postępowania rekrutacyjnego w roku szkolnym 2014/2015

 

L.p.

Rodzaj czynności

Termin

Termin postępowania uzupełniającego

1.

Składanie wniosków wraz z załącznikami

17 marca 2014 r. – 15 kwietnia 2014 r.

7-11 lipca 2014 r.

2.

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

23 kwietnia 2014 r.

15 lipca

3.

Pisemne potwierdzenie woli zapisu dziecka rodzica/prawnego opiekuna do przedszkola do którego zostało zakwalifikowane

23.04.-28.04.2014 r

15 -18 lipca 2014r.

 

4.

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

30 kwietnia 2014 r.

18 lipiec 2014 r.

5.

Składanie wniosków o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia

do 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

6.

Przygotowanie i wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia

do 5 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia

7.

Złożenie do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia

do 7 dni od terminu otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia

6.

Rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia

do 7 dni od dnia złożenia do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej

 

Rekrutacje przeprowadzi Komisja Rekrutacyjna powołana przez dyrektora Przedszkola.


 

 

 

Regulamin rekrutacji do Przedszkola Samorządowego Nr 2

w Piechowicach

 

Rozdział 1

Przepisy ogólne

 

§ 1.1. Regulamin określa kryteria i tryb przyjmowania dzieci do Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Piechowicach, zwanego dalej „Przedszkolem”, terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego.

 

2. Regulaminu nie stosuje się do dzieci zamieszkałych na terenie Miasta Piechowice posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, którym odpowiednią formę kształcenia, zgodną z orzeczeniem, na wniosek rodziców, zapewnia Miasto Piechowice

 

§ 2. Ilekroć w niniejszym regulaminie jest mowa o:

 

 1. wielodzietności rodziny – oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci;

 2. samotnym wychowywaniu dziecka – oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem;

 3. rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.

 

§ 3. 1. Dzieci przyjmuje się do Przedszkola po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.

 

2. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się na wolne miejsca w Przedszkolu, na podstawie wniosku rodziców kandydata.

 

3. Rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym Przedszkolu, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego tj. od 06.03 do 14.03 każdego roku.

 

4. Wniosek o przyjęcie do Przedszkola, może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego.

 

Rozdział 2

Pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego

 

§ 4.1. Do Przedszkola w pierwszej kolejności przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze Miasta Piechowice.

 

2. W przypadku, gdy liczba kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 1 przewyższa liczbę wolnych miejsc w Przedszkolu, pod uwagę bierze się następujące kryteria:

 

 1. wielodzietność rodziny kandydata;

 2. niepełnosprawność kandydata;

 3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

 4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

 5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

 6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

 7. objęcie kandydata pieczą zastępczą.

 

3.Kryteria wymienione w ust. 2 mają jednakową wartość- 10 pkt

 

Rozdział 3

Drugi etap postępowania rekrutacyjnego

 

§ 5.1. Drugi etap postępowania rekrutacyjnego przeprowadza się wówczas, gdy liczba miejsc w Przedszkolu jest niewystarczająca w stosunku do liczby kandydatów, którzy uzyskali równorzędne wyniki na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, albo gdy Przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami.

 

 

2. Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę następujące kryteria:

  1.Kandydat w roku szkolnym 2014/2015 podlega obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego

  2.Rodzice/prawni opiekunowie kandydata zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy.

  3.Jedno z rodziców/prawnych opiekunów kandydata zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy.

  4.Do przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydata.

  5. Deklarowany czas pobytu dziecka w przedszkolu wynosi co najmniej 8 godzi

3. Kryterium określonemu w ust. 1 pkt 1 przyznaje się wartość punktową 8;

Kryterium określonemu w ust. 1 pkt 2 przyznaje się wartość punktową 3;

Kryterium określonemu w ust. 1 pkt 3 przyznaje się wartość punktową 2;

Kryterium określonemu w ust. 1 pkt 4 i 5 przyznaje się wartość punktową 1

 

 

4. W przypadku gdy na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego kandydaci uzyskają równorzędne wyniki, komisja rekrutacyjna zakwalifikuje do przyjęcia kandydatów najstarszych, uwzględniając rok, miesiąc i dzień urodzenia.

 

 

Rozdział 4

Kandydaci zamieszkali poza obszarem Miasta Piechowice

 

§ 6.1. Kandydaci zamieszkali poza obszarem Miasta Piechowice mogą być przyjęci do Przedszkola, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego zgodnie z § 4 – 5, Przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami.

 

2. W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych poza obszarem Miasta Piechowice niż liczba wolnych miejsc w Przedszkolu, przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne, do którego stosuje się odpowiednio przepisy § 4 – 5.

 

 

 

 

Rozdział 5

Wniosek o przyjęcie do Przedszkola

 

§ 7.1. Wniosek o przyjęcie do Przedszkola składa się do dyrektora Przedszkola.

 

2. Formularze wniosków są dostępne w siedzibie i na stronie internetowej Przedszkola.

 

3. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów wymienionych w § 4, a mianowicie:

 

 1. oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata;

 2. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego kandydata, wydane ze względu na jego niepełnosprawność;

 3. orzeczenie o niepełnosprawności jednego lub obojga rodziców kandydata lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;

 4. orzeczenie o niepełnosprawności rodzeństwa kandydata;

 5. prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;

 6. dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą.

 

4. Przy drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, do wniosku dołącza się oświadczenie o spełnieniu wymogów, o których mowa w § 5 ust. 2 wraz z zaświadczeniem z miejsc pracy rodziców kandydata lub rodzica samotnie wychowującego kandydata.

 

 1. Dokumenty, o których mowa w ust. 3, składa się w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu. Dokumenty te mogą być składane także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.

 

6. Oświadczenia oraz poświadczenia za zgodność z oryginałem, rodzic składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.".

 

7. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie przez siebie wyznaczonym, lub może zwrócić się do Burmistrza Miasta Piechowice

o potwierdzenie tych okoliczności.

 

Rozdział 6

Komisja rekrutacyjna

 

§ 8. 1.Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora Przedszkola. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.

 

2. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:

 

 1. ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;

 2. ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;

 3. sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.

 

3. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do Przedszkola, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.

 

4. Listy, o których mowa w ust. 2 podaje się do publicznej wiadomosci poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola

 

 

 

 

Rozdział 7

Odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej

oraz skarga na rozstrzygnięcie dyrektora Przedszkola

 

§ 9.1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do Przedszkola, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do Przedszkola.

 

2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia rodzica kandydata z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów uprawniającą do przyjęcia, oraz liczbę punktów uzyskaną przez kandydata.

 

§ 10.1. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora Przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia, o którym mowa w § 9.

 

2. Dyrektor Przedszkola rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.

 

3. Na rozstrzygnięcie dyrektora Przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

 

Rozdział 8

Postępowanie uzupełniające

 

§ 11. 1. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego Przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor Przedszkola przeprowadza postępowanie uzupełniające.

2. Termin składania wniosków oraz termin postępowania uzupełniającego określi dyrektor Przedszkola w uzgodnieniu z burmistrzem w taki sposób, aby postępowanie uzupełniające kończyło się z ostatnim dniem sierpnia każdego roku.

 

§ 12. O przyjęciu dziecka do Przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor Przedszkola.

 

Rozdział 9

Przechowywanie danych osobowych kandydatów oraz dokumentacji

 

§ 13. Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego w Przedszkolu.

 

§ 14. Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w Przedszkolu przez okres roku, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora Przedszkola została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

 

Rozdział 10

Przepisy przejściowe

 

§ 15. Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2014/2015 odbywać się będzie w następujących terminach:

 

 1. wnioski o przyjęcie do Przedszkola wraz z dokumentami składa się w terminie od 17 marca do 15 kwietnia 2014 r.,

 2. postępowanie rekrutacyjne odbywa się w terminie od 17 do 18 kwietnia 2014 r.,

 3. podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych następuje w dniu 23 kwietnia 2014 r. o godz. 14,00.

 4. pisemne potwierdzenie przez rodziców woli zapisu dziecka zakwalifikowanego od 23 kwietnia od godz. 9.30 do 28 kwietnia 2014 r. do godz. 15.00

 5. podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych następuje w dniu 30 kwietnia 2014 r.

 

§ 16.1. Na rok szkolny 2014/15 zostały ustalone z Burmistrzem Miasta Piechowice następujące dodatkowe kryteria dotyczące drugiego etapu rekrutacji dla kandydatów starających się o przyjęcie do Przedszkola:

 

  1. Kandydat w roku szkolnym 2014/2015 podlega obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego

  2. Rodzice/prawni opiekunowie kandydata zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy.

  3. Jedno z rodziców/prawnych opiekunów kandydata zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy.

  4. Do przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydata.

  5. Deklarowany czas pobytu dziecka w przedszkolu wynosi co najmniej 8 godzin

  2. Kryterium określonemu w ust. 2 pkt 1 przyznaje się wartość punktową 8,

  Kryterium określonemu w ust. 2 pkt 2 przyznaje się wartość punktową 3,

  Kryterium określonemu w ust. 2 pkt 3 przyznaje się wartość punktową 2,

  pozostałym kryteriom przyznaje się wartość punktową 1.

  3. Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów wskazanych w § 16 ust. 1 :

  kryterium określonemu w ust. 2 pkt 1 -urzędowo poświadczony odpis lub wyciąg z dokumentu. Dokumenty te mogą być składane także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/opiekuna prawnego kandydata.

  Kryterium określonemu w ust. 2 pkt 2 i 3 - zatrudnienie potwierdzone przez zakład pracy na Wniosku przyjęcia do przedszkola

  Kryterium określonemu w ust. 2 pkt 4 - oświadczenie, że do przedszkola uczęszcza rodzeństwo

  Kryterium określonemu w ust. 2 pkt 5 - zapis we Wniosku przyjęcia dziecka do przedszkola

 

 

4.W przypadku gdy na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego kandydaci uzyskają równorzędne wyniki, komisja rekrutacyjna zakwalifikuje do przyjęcia kandydatów najstarszych, uwzględniając rok, miesiąc i dzień urodzenia.

 

 

 

 

 

 

 

Karnawał tuż, tuż ...

Dnia 3.II. 2014r. nasze Przedszkole odwiedziły przemiłe Panie ze Związku Emerytów i Rencistów w Piechowicach. Dla najstarszej grupy przedszkola był to cudowny, pełen wrażeń dzień. Panie pokazały dzieciom jak można pięknie wykonać maskę karnawałową. Wraz z dziećmi uczestniczyły w zajęciach plastycznych, każde dziecko otrzymało maskę, którą same ozdobiło a przy pomocy naszych gości spe każda z masek została ozdobiona pięknym, iskrzącym brokatem. Kiedy wszystkie maski były już gotowe dzieci z radością założyły je na swoje buźki i zaprosiły panie do wspólnej fotografii oraz zabawy taneczno – ruchowej. Na koniec spotkania dzieci podziękowały i zaśpiewały piosenkę a pani dyrektor wręczyła paniom piękne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie zajęcia i pracę naszej placówki. Dzieci nie spodziewały się, że to nie koniec wrażeń, podczas gdy dzieci usiadły już w kole jedna z Pań wyciągnęła przepyszne cukierki, którymi poczęstowała przedszkolaków. Przedszkolaki wraz z dyrekcją i pracownikami przedszkola składają serdeczne podziękowania paniom Krystynie Kowalik, Renacie Derkowskiej, Alinie Kameduła, Stanisławie Wiśniewskiej oraz Krystynie Przybycień. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

                                                                                                                                                                                        J. Siuta

 

 

Kim będą w przyszłości ?

 

Poprzez zabawę dziecko poznaje świat i prawa nim rządzące, w zabawie ma możliwość wypróbowania swoich umiejętności i zdolności . Podejmując działalność zabawową dziecko naśladuje najpierw proste czynności, a potem udoskonala zabawę tworzą scenariusz , w którym dzieci grają określone role. Pomysł zabawy można podsunąć poprzez przygotowanie określonych akcesoriów. Mając to na względzie w grupie „Wesołe misie” powstał kącik fryzjerski. Przedszkolaki gromadziły przez cały tydzień potrzebne akcesoria: wałki do włosów, grzebienie, szczotki, spinki, suszarki, a następnie wcielały się w role klientów i fryzjerów . Aby pogłębić wiedzę na temat pracy fryzjera, dzieci wybrały się na wycieczkę do salonu fryzjerskiego, gdzie obserwowały fryzjerkę podczas strzyżenia, zapoznały się z potrzebnymi narzędziami i określały do czego mogą służyć.

W przedszkolu dzieci spotkały się z mamą Mateusza, która jest fryzjerką i pokazała różne rodzaje nożyczek, np. do obcinania włosów i do cieniowania. Omawiając różne fryzury przedszkolaki mogły sprawdzić swoje umiejętności nawijając włosy na wałki, poznały również zastosowanie prostownicy, która nie tylko służy do prostowania, ale także do kręcenia włosów. Mama Mateusza zaprezentowała kilka rodzajów warkoczy, czesząc dziewczynki. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę,

o strachu , który wybiera się do fryzjera. Zdobyte tą drogą doświadczenia dzieci wykorzystały w zabawie w kąciku fryzjerskim, który cały czas cieszy się dużym powodzeniem.

Zabawy tego typu sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi osobowości dziecka , lepiej poznają świat i siebie w działaniu „na niby”.

                                                                                                                                                                            M. Janasz

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i przepysznym zapachem ulubionego ciasta. Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas, na każdy smutek ten mały

i duży , mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą sposób na każde zmartwienie. Ukoją największy smutek .Kochają mocno i szczerze jak tylko babcia i dziadek potrafi. Wnuki to czują i wiedzą dlatego 21.01.2014 na godzinię 10 zaprosiły swoje babcie i dziadków do przedszkola na to najpiękniejsze ze wszystkich świąt, żeby podziękować im za troskę i wyrazić im swoją miłość.

Przedszkolaki przedstawiły swoim „Dziadkom” najpiękniejsze piosenki i wiersze. Przypomniały zapomniane przeboje takie jak ,,Kawiarenki' 'Ireny Jarockiej, do którego też ułożyły taniec .Dziewczynki w eleganckich kapelusikach i odświętnych sukienkach z gracją wirowały w takt muzyki , a chłopcy równie szarmancko jak za dawnych lat towarzyszyli swoim partnerkom.

Po prezentacji wierszy i piosenek o babci i dziadku dzieci z grupy Krasnoludki zaprezentowały przedstawienie Jasełkowe wzruszając ,,Dziadków' 'do łez.
Przedszkolaki cieszyły się, że mogą w tak odświętny sposób wyrazić swoją miłość i szacunek dla babci i dziadka. Natomiast goście z dumą i niezwykłym wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy

i gromkimi brawami podziękowali im za występ.

                                                                                                                                                                      D. Jarosz


    III EDYCJA KONKURSU " Mam 6 lat"

 Serdecznie zapraszmy Radę Rodzicow i rodzicow do udziału w III edycji konkursu Ministra Edukacki narodowej "Mam 6 lat"

więcej informacji uzyskaja państwo klikajac w ponizszy link

 III Edycja konkursu Ministra Edukacji Narodowej "Mam 6 latŚwiąteczne spotkania

 

Spotkania bożonarodzeniowe w przedszkolu były dużym przeżyciem dla wszystkich przedszkolaków, rodziców i pracowników placówki a ich przygotowania trwały od początku grudnia.

Najpierw dzieci przygotowywały ozdoby choinkowe: zrobiły kolorowy łańcuch który oplótł cała choinkę, a na wolnych gałązkach zawisły papierowe bombki i czerwone buty Mikołaja. A kiedy choinka była gotowa, przyszedł czas na przygotowanie prezentów dla rodziców. Z upominkami było dużo zabawy gdyż dzieci piekły pierniczki a następnie je ozdabiały kolorowym lukrem i oczywiście próbowały swoich wypieków.

Przygotowania świąteczne umilił dzieciom występ iluzjonisty pt. „Wyczarujmy sobie Mikołaja” w wykonaniu Teatru Iluzji. Przedszkolaki jak zaczarowane oglądały przedstawienie.

Jednocześnie dzieci przygotowywały program jasełkowy ucząc się wierszyków, śpiewając kolędy, pastorałki i poznając historię narodzenia Dzieciątka. Za sprawą naszych przedszkolaków, którzy z wielkim przejęciem i wzruszeniem prezentowali sceny narodzin Jezusa, na chwilę wszyscy przenieśliśmy się do Betlejem. W wielu oczach pojawiła się łza, kiedy Maryja i Józef zziębnięci i głodni pukali do drzwi, ale drzwi nie otworzył im nikt. Z wielką powagą i przejęciem dzieci wcieliły się w odgrywane postacie.

Po wzruszającym występie dzieci, w role kolędników w grupie „Kotków” wcielili się rodzice i odegrali scenkę jasełek. Dzieci były oczarowane a rodzice dobrze się bawili widząc uśmiech na twarzach swoich pociech. W grupie „Wesołych Misiów” absolwent naszego przedszkola – Kuba Zarówny grając na gitarze kolędy wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój, a mama Amelki przeczytała legendę o choince.

Potem było wspólne śpiewanie kolęd i oczywiści próbowanie wypieków mam.

Były pycha!

Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie spotkań bożonarodzeniowych, wspaniałych stroi dla dzieci, smakowitych ciast, serdecznie dziękujemy.

Rada Pedagogiczna

Przedszkola Samorządowego Nr 2


Oto niektóre opinie Rodziców o spotkaniach :

 

Bardzo emocjonujące i pełne radosnych wrażeń przedstawienie. Dużo śmiechu, trochę płaczu ale bardzo pięknie. Dziękujemy dzieciaczkom i wychowawcom.”

                                                                                                                                                                        S. M. Schróder


Świetny repertuar, super zabawa :) „

                                                                R. Bieniek

 

 

Super Jasełka w miłym gronie „

                                                       M. Gawluk

 

Piękne przedstawienie . Dziękujemy wszystkim za wkład w jego przygotowanie”

                                                                                                                      A. Kujaszewska


 

Ćwiczyć każdy może”

 

Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, mając na względzie konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.

Dla realizacji tych działań Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji zorganizowało akcję „Ćwiczyć każdy może". Działania prowadzone w ramach akcji są zbieżne z koncepcją pracy naszej placówki dlatego z przyjemnością zgłosiliśmy przedszkole do akcji.

Realizacje prowadzonych działań będzie można śledzić na stronie internetowej Roku Szkoły w Ruchu, na stronie przedszkola oraz w Informatorze Piechowickim.

 

Podziękowania

 

Dyrekcja, Dzieci i Pracownicy Przedszkola serdecznie dziękują za prezenty dla dzieci Państwu

Ingrid i Hagenowi Hartmannów właścicielom Pałacu Pakoszów. Piękne zabawki sprawiły wiele radości przedszkolakom. Serdecznie dziękujemy.

Podziękowania kierujemy również dla Rodziców przedszkolaków i naszych absolwentów którzy podarowali zabawki,
gry i książki przedszkolakom.

 

 

gify bożonarodzeniowe  

    Życzymy,  zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, aby ten czas wypełnił Was spokojem, radością  i miłością wśród rodziny, bliskich i znajomych. 

    Oby czas, jaki spędzicie razem  był czasem dobrej nowiny, a po świętach, byście z radością przygotowali się

                                                  do przejścia ze starego w nowy 2014 rokDzieci, Dyrektor, Grono Pedagogiczne  i Pracownicy Przedszkola Nr 2 w Piechowicach

 


 


                                                                 PODZIĘKOWANIE ZA WSPÓŁPRACĘ 

Bardzo dziękujemy Pani Wiesławie Rak za wieloletnią, 

bardzo dobrą współpracę, zrozumienie i pomoc
                                                              Życzymy zdrowia i s

pełnienia marzeń.                                             Dzieci, Bożena Woś wraz z kadrą pedagogiczną i współpracownikami

 

  Jeszcze dzisiaj zagłosujcie prosimy, na pracę dzieci z Przedszkola Samorzadowego Nr 2 w Piechowicach
dzieci wykonały z surowców wtornych - Muzyczny Pociąg, w każdym wagoniku są instrumenty, na których można zagrać

A są to bębenek, marakasy, gitara, flet, grzechotki

Aby zagłosować :

1. wejdź na strone Buliba.pl

2. kiknij w ikonkę- Drugie życie śmieci

3. musisz się zalogować w serwisie Buliba.pl

4. wejdź do galerii, wybierz str. 16 nasza praca to Muzyczny Pociag

mozna zagłosować raz dziennie
do wygrania są wspaniałe nagrody
pomóżcie nam je zdobyć

z góry dziękujemy za Wasze głosy


 


 


Dla Rodziców

W dniu 14.11.2013 roku o godz. 16.00  zapraszamy 
wszystkich 
Rodziców na spotkanie.

Porządek spotkania:

1. Wykład Pracownika Poradni Psychologiczno ­Pedagogicznej ze Szklarskiej Poręby na temat : 
Rola i zadania Poradni oraz Dojrzałość szkolna

2. Spotkania w grupie, przekazanie wiadomości  na temat 
podsumowania diagnozy wstępnej i obserwacji

3. Indywidualne spotkania z panią logopedą, psychologiem, 
dyrektorem i nauczycielami

Zapraszamy

 

 

 

Dzisiaj wielka jest rocznica - Jedenasty Listopada

Tym, co padli za Ojczyznę

Hołd wdzięczności Polska składa.

11 listopada najstarsze przedszkolaki wystąpiły w sali Ochotniczej Straży Pożarnej uświetniając akademię z okazji 95 rocznicy uzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Dzieci po kierunkiem pani Sylwii Januszkiewicz i Joanny Siuty zatańczyły poloneza oraz zaprezentowały wiersze i pieśni patriotyczne. Występ dzieci został przyjęty bardzo entuzjastycznie przez wszystkich obecnych, był przyczynkiem do wzruszenia i zadumy.

Po uroczystości przy dźwiękach Orkiestry Straży Pożarnej wszyscy uczestnicy spotkania przeszli na mszę w kościele pod wezwaniem Św. Antoniego. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu występu i Panu Waldemarowi Wojtasiowi za zaproszenie placówki do obchodów tak ważnej rocznicy dla małych i dużych Polaków


Światowy Dzień Postaci z Bajek

             W dniu 05.11.2013 przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Postaci z Bajek. Grupa średniaków ,,Krasnoludki''przygotowała bajkę pt;,,Ambaras w Bajkowym Lesie ''. Dzieci zaprezentowały wesołe przygody zagubionego Czerwonego Kapturka , który dzięki pomocy Jasia i Małgosi odnajduję drogę do uwięzionych przez czarownicę krasnoludków. Pozostałe grupy brały udział w quizach i konkursach na temat znajomości postaci z bajek , baśni i bajeczek.

Odbyła się również prezentacja przebranych dzieci, dostojne księżniczki pląsały w takt muzyki dworskiej natomiast dzielni rycerze , koty w butach i Spider­Meni zatańczyli do skocznej poleczki. Wszystkie dzieci zostały obdarowane przez panią dyrektor Bożenę Woś przepysznym pierniczkiem z domku Baby Jagi. Chcąc podzielić się tym radosnym dniem z innymi mieszkańcami miasta dzieci w kolorowym korowodzie przeszły ulicami pozdrawiając napotkanych mieszkańców. Przedszkolaki odwiedziły również urząd miasta częstując pierniczkami i wręczając czarodziejskie różdżki naszym włodarzom.

 

                                                                                                                                   D. Jarosz

Święto Ziemniaka

W dniu 24.10.13r. w Przedszkolu „Pod Czerwonym Muchomorem' odbyło się Święto Ziemniaka.­Impreza integracyjna dla rodziców, dzieci i ich bliskich. Frekwencja była bardzo duża, niektóre dzieci przybyły z całą rodziną. Przedszkolaki bardzo dobrze czuły się w roli uczestników zabaw. Rodzice też chętnie bawili się ze swoimi pociechami. Ziemniak był głównym bohaterem imprezy: można było rzucać ziemniakiem do dołka, ścigać się z ziemniakiem na łyżce, rzucać ziemniak do worka trzymanego przez rodziców, był również konkurs na najdłuższą obierkę oraz ścieranie ziemniaków na czas, nie zabrakło także łamigłówek umysłowych – trzeba było wysilić swój umysł podczas gry w „Kartofla", chętne dzieci robiły kukiełki z warzyw i szal Pani Jesieni z ziemniaczanych stempli.

Duża atrakcją spotkania była jazda gokartem i udział w konkursie plastycznym przygotowanym przez tatę Michała, Grzegorza Rybarczyka. Rodzice przygotowali najsmaczniejsze potrawy z ziemniaków: szaszłyki, zapiekanki, sałatki,najbardziej wszystkim smakowały kołduny białoruskie wykonane przez mamę Soni i pączki ziemniaczane zrobione przez mamę Mateuszka oraz zapiekanka ziemniaczana przygotowana przez nasze panie kucharki. Wspólne zabawy zakończyły się przy ognisku rodzinnym pieczeniem kiełbasek.

Wszystkim rodzicom dziękujemy za wspólną zabawę i pomoc w organizacji spotkania.

Małgorzata Janasz

B. Woś


Oto przepisy na najsmaczniejsze potrawy z ziemniaka:

Pączki ziemniaczane

Składniki

1kg mąki

1 kg ugotowanych ciepłych ziemniaków

½ szklanki ciepłego mleka

½ szklanki cukru

½ kostki stopionej ciepłej margaryny

5 żółtek

10 dkg drożdży

Cukier waniliowy

Marmolada

2 łyżki spirytusu lub octu

Olej do smażenia

Przygotowanie

Ziemniaki przekręcić przez maszynkę, drożdże rozprowadzić z cukrem; do przekręconych ziemniaków dodać pozostałe składniki; całość starannie wymieszać; z ciasta formować pączki, w środek dodać marmoladę, pozostawić do wyrośnięcia; smażyć w głębokim oleju; posypać cukrem pudrem lub polukrować

Białoruskie kołduny

Składniki

1,5 – 2 kg ziemniaków

1kg karkówki

1 płat fileta kurczaka

2 jajka

2 cebule

3 łyżki mąki

Sól. Pieprz, pietruszka, bazylia. Tarta bułka do obsmażania

Olej rzepakowy do smażenia

1.  Zmielić karkówkę i płat fileta kurczaka, posolić, dodać jajko, posiekać cebulę i

usmażyć na oleju, dodać szczyptę bazylii, posiekaną natkę pietruszki, pieprz, wyrobić farsz

2.  Obrać ziemniaki, zetrzeć na tarce, wycisnąć sok, cebulę zetrzeć na tarce o drobnych

oczkach i dodać do ziemniaków, posolić, dodać pieprz i 3 łyżki mąki; masa powinna być bardzo gęsta

3.  Na dłoń nakładamy łyżkę masy ziemniaczanej, robimy placek, dajemy farsz, formujemy

kotlet, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na patelni na małym ogniu Z obu stron na złoty

kolor

4.  Podajemy ze śmietaną

5.  Z farszu jaki zostanie możemy zrobić kotlety mielone

                                                                                                                 Smacznego!


To był szczególny dzień ... w naszej grupie!

Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka tak została opisana przez rodzica i dziecko:

Dnia 17.10.2013 odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka". Po raz pierwszy wystąpiliśmy przed rodzicami czyli wielką publicznością. Oczywiście była trema, strach i łzy radości w czasie występów artystycznych. Nasza grupa to „Kotki" więc śpiewająco i tanecznie opowiedzieliśmy jak wygląda dzień w przedszkolu u „Kotków". Po występach dzielnie pokonaliśmy tor przeszkód i powtarzaliśmy razem z rodzicami tekst przysięgi. Nagrodzeni gromkimi brawami dzielnie przystąpiliśmy do pasowania. Pani Dyrektor zaczarowana różdżką zamieniała każde dziecko w prawdziwego przedszkolaka. Po pasowaniu i pamiątkowych zdjęciach otrzymaliśmy dyplomy i upominki.

Było super!! Dumni wracaliśmy z rodzicami do domu!!

Miau...!

Gabrysia z mamą Jadwigą Kosz


Bezpieczeństwo to podstawa

Od lat w naszym przedszkolu realizowane są treści związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. W dniu 10 listopada najstarsza grupa przedszkola „Żabki" odwiedziła klasę policyjną w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach. Dzieci wraz z uczniami liceum uczestniczyły we wspólnej musztrze oraz kursie samoobrony pod nadzorem policji. Dzieci wysłuchały prelekcji wygłoszonej przez Pana Policjanta na temat „ Bezpieczeństwo na drodze". Każdy przedszkolak dostał upominek w postaci odblasku. Serdecznie dziękujemy pani Dorocie Sobczyńskiej za umożliwienie spotkania.

J. SiutaDyrektor Samorządowego Przedszkola Nr 1 oraz Dyrektor Samorządowego Przedszkola Nr 2 w Piechowicach

OGŁASZAJĄ NABÓR

NA STANOWISKO GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO

w Przedszkolu nr 1 i nr 2 w Piechowicach

 

       I.            Wymagania niezbędne:

 1. 1.Osoba ubiegająca się o stanowisko głównego księgowego powinna spełnić zgodnie z art. 54 ust. 2 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. z 2009r. Nr 157, poz. 1240) następujące niezbędne wymagania:

-        ma obywatelstwo polskie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba ze odrębne ustawy uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego;

-        ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych;

-        nie była prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe;

-        posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego;

-        spełnia jeden z poniższych warunków:

 1. a)ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada, co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,
 2. b)ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,
 3. c)jest wpisana do rejestru byłych biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
 4. d)posiada certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.
 5. 2.Posiada stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na określonym stanowisku.

 

     II.            Wymagania dodatkowe:

 1. 1.Doskonała znajomość aktów prawnych i problematyki z tym związanej w zakresie ustawy o rachunkowości; ustawy o finansów publicznych, przepisów podatkowych, rozliczeń z ZUS, ustawy o pracownikach samorządowych, Karta Nauczyciela.
 2. 2.Znajomość zasad księgowości budżetowej, sprawozdawczości budżetowej, zasad inwentaryzacji, planu kont i klasyfikacji budżetowej oraz zasad gospodarki finansowej jednostek budżetowych i dyscypliny finansów publicznych.
 3. 3.Bardzo dobra umiejętność obsługi komputera w zakresie pakietu MS Office, programu: PŁATNIK oraz SIGID i VULCAN (księgowość, kadry, płace, inwentarz, kasa).
 4. 4.Umiejętność pracy w zintegrowanych systemach informatycznych, w tym programów sprawozdawczych i bankowych.
 5. 5.Doświadczenie w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej i księgowości w jednostkach sektora finansów publicznych.
 6. 6.Posiada umiejętność sporządzania analiz danych statystycznych, tworzenia prognoz, zestawień, planów w oparciu o materiały źródłowe i przewidywane założenia.
 7. 7.Posiada cechy osobowości takie jak: komunikatywność, dyskrecja, konsekwencja w realizowaniu zadań, dokładność, sumienność, rzetelność, odpowiedzialność, terminowość, samodzielność w podejmowaniu decyzji, odporność na stres, umiejętność korzystania z przepisów prawa, wysoka kultura osobista.
 8. 8.Prawo jazdy kat. B.

 

  III.            Do obowiązków Głównego Księgowego przedszkoli nr 1 i nr 2 należeć będzie:

 1. 1.Prowadzenie ksiąg rachunkowych przedszkola nr 1 i nr 2 zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 2. 2.Wskazanie sposobu ujęcia dowodów księgowych w księgach rachunkowych oraz kontrola zgodności wydatków z planem finansowym jednostek.
 3. 3.Gromadzenie, przechowywanie i archiwizowanie dokumentów księgowych.
 4. 4.Bieżące i prawidłowe prowadzenie księgowości oraz sporządzanie kalkulacji wynikowej kosztów oraz sprawozdawczości budżetowej i finansowej, w sposób umożliwiający:

-        właściwy przebieg operacji gospodarczych, ochronę mienia, będącego w posiadaniu jednostek

-        terminowe przekazywanie rzetelnych informacji ekonomicznych

-        prawidłowe i terminowe dokonywanie rozliczeń finansowych.

 1. 5.Prowadzenie gospodarki finansowej przedszkoli zgodnie z obowiązującymi zasadami, polegającymi głównie na:

-        wykonywaniu dyspozycji środkami pieniężnymi zgodnie z przepisami dotyczącymi zasad wykonywania budżetu, gospodarki środkami pozabudżetowymi i innymi będącymi w dyspozycji przedszkoli,

-        zapewnieniu pod względem finansowym prawidłowości umów zawieranych przez przedszkola,

-        przestrzeganiu zasad rozliczeń pieniężnych i ochrony wartości pieniężnych,

-        kontroli terminowego ściągania należności,

-        dochodzeniu roszczeń spornych oraz spłaty zobowiązań.

 1. 6.Systematyczne uzgadnianie rachunków, kont, analizowanie sald oraz zgłaszanie odpowiednich wniosków w celu usunięcia ewentualnych nieprawidłowości.
 2. 7.Sporządzanie projektów i planów finansowych jednostek zgodnie z obowiązującym prawem.
 3. 8.Wykonywanie planu dochodów i wydatków, kosztów budżetowych i pozabudżetowych poprzez:

-        przestrzeganie prawidłowości terminowości realizacji dochodów,

-        dokonywanie kontroli wydatków pod kątem legalności, rzetelności, celowości i gospodarności,

-        przestrzeganie norm na wydatki administracyjno-gospodarcze,

-        prawidłowe ustalanie planowanych środków obrotowych z budżetem oraz prawidłowe przekazywanie ich na dochody Gminy.

 1. 9.Dokonywanie w ramach kontroli wewnętrznej:

-        wstępnej, bieżącej i następnej kontroli funkcjonalnej w ramach powierzonych mu obowiązków,

-        wstępnej kontroli legalności dokumentów dotyczących wykonania planów finansowych jednostek oraz ich zmian,

-        następnej kontroli operacji finansowych i gospodarczych jednostek stanowiących przedmiot księgowań.

 1. 10.Opracowanie projektów przepisów wewnętrznych wydawanych przez Dyrektorów przedszkoli, dotyczących prowadzenia rachunkowości, a szczególności: zakładowego planu kont, polityki rachunkowości, obiegu dokumentów księgowych, inwentaryzacji.
 2. 11.Zgodne z obowiązującymi przepisami prowadzenie spraw, dokumentacji i sprawozdań związanych z wynagrodzeniami osobowymi pracowników, w tym przede wszystkim:

-        terminowe sporządzanie list płac, zasiłków pracowników pedagogicznych, administracyjnych i obsługi ze wszystkimi składnikami,

-        prawidłowe naliczanie wypłat za godziny ponadwymiarowe, nadliczbowe ekwiwalentów, odpraw oraz świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych,

-        dokonywanie potrąceń na listach płac,

-        przyjmowanie i załatwianie korespondencji, dotyczącej wynagrodzeń,

-        wystawianie zaświadczeń o wysokości zarobków,

-        właściwe sporządzanie, przechowywanie i archiwizowanie dokumentacji płacowej, zasiłkowej, deklaracji ZUS, podatkowych,

-        sporządzanie sprawozdań i informacji związanych z płacami

-        sporządzanie wymaganych zestawień płacowych i sprawozdań GUS z zakresu płac,

-        prowadzenie rozliczeń ZFŚS.

 1. 12.Prowadzenie kart wynagrodzeń pracowników i sporządzanie rocznych deklaracji podatkowych.
 2. 13.Dokonywanie wszelkich operacji bezgotówkowych przedszkoli oraz odpowiedzialność za ich prawidłowość i terminowość.
 3. 14.Kontrolowanie prawidłowości wpłat i wydatkowania gotówki podjętej z banku.
 4. 15.Kontrola sporządzanych przez intendentkę protokołów rozchodu materiałów oraz raportów żywieniowych poprzez badanie zgodności zakupów i rozchodów artykułów żywnościowych i materiałów gospodarczych.
 5. 16.Właściwe zabezpieczenie i właściwe ewidencjonowanie druków ścisłego zarachowania .
 6. 17.Kontrola systemu inwentaryzacji oraz prawidłowości gospodarowania składnikami majątkowymi.
 7. 18.Terminowe i prawidłowe rozliczanie inwentaryzacji i osób materialnie odpowiedzialnych.
 8. 19.Analiza materiałów przeprowadzonych inwentaryzacji w celu:

-        ustalenia nieprawidłowości wyceny spisanych składników,

-        ustalenie zasadności wyników inwentaryzacji, zwłaszcza prawidłowości obliczania niedoborów i nadwyżek w granicach norm zastosowanych kompensat,

-        zgłaszanie wniosków dla podjęcia decyzji celem wyeliminowana ewentualnych nieprawidłowości oraz przeciwdziałania marnotrawstwu i nadużyciom.

 1. 20.Bieżące prowadzenie ewidencji środków trwałych .
 2. 21.Śledzenie na bieżąco stopnia wykorzystania środków trwałych i przedmiotów nietrwałych i zgłaszanie do upłynnienia stanów zbędnych tych środków.
 3. 22.Obsługiwanie systemu bankowości elektronicznej oraz systemu sprawozdawczości budżetowej, finansowej i statystycznej.
 4. 23.Przestrzeganie obowiązujących zasad dyscypliny budżetowej.
 5. 24.Przedkładanie dyrektorowi informacji i wniosków szczególnie o realizacji planu finansowego dochodów i wydatków, kształtowania się zapasów i rozliczania inwentaryzacji w celu zabezpieczenia mienia i przeciwdziałania ewentualnym nieprawidłowościom na tym odcinku.

 

 1. IV.Warunki pracy:

-        wymiar czasu pracy: ½ etatu w Przedszkolu nr 1 + ½ etatu w Przedszkolu nr 2,

-        miejsce pracy: Piechowice, ul. Żymierskiego 77,

-        data rozpoczęcia pracy: 02 wrzesień 2013r,

-       rodzaj pracy: praca biurowa, przy komputerze.

 

   V.            Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w jednostce:

-        Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w jednostce, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%.

 

 1. VI.Oferta powinna być sporządzona na piśmie, opatrzona datą i podpisem oraz winna zawierać:

-        imię i nazwisko kandydata,

-        dokładny adres zameldowania wraz z adresem do korespondencji,

-        nazwę, serię i numer posiadanego dowodu tożsamości oraz numer PESEL,

-        podpisane oświadczenie o chęci przystąpienia do postępowania konkursowego,

-        kwestionariusz osobowy kandydata ubiegającego się o zatrudnienie do pobrania na stronie www.piechowice.bip.pbox.pl

-        podpisany życiorys, ze szczególnym uwzględnieniem opisu kariery zawodowej,

-        podpisany list motywacyjny,

-        podpisane oświadczenie o braku prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane

-        z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

-        podpisane oświadczenie o korzystaniu z pełnej zdolności do czynności prawnych i z pełni praw publicznych,

-        podpisane oświadczenie o stanie zdrowia pozwalającym na podjęcie pracy na w/w stanowisku,

-        kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i kwalifikacje

-        kserokopia dyplomu potwierdzającego wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem),

-        kserokopie świadectw pracy ( poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem ),

-        kopie dokumentów potwierdzające staż pracy,

-        osoby, które zamierzają skorzystać z uprawnienia, o którym mowa w art. 13a ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych są obowiązane do złożenia kopii dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

 

  VII.            Aby wziąć udział w naborze, należy złożyć ofertę w zamkniętej kopercie, z dopiskiem „ Nabór na stanowisko głównego księgowego w Przedszkolu nr 1 i nr 2 w Piechowicach” w Urzędzie Miasta Piechowice 58-573 Piechowice , ul. Żymierskiego 49, sekretariat do dnia 28 sierpnia 2013r. do godz. 10.00.

 

 1. VIII.Ofertę można przesłać na adres Urzędu pocztą, listem poleconym – decyduje data wpływu do Urzędu.

 

   IX.            Nabór przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Przedszkola nr 1 i Dyrektora Przedszkola nr 2 w Piechowicach.

 

     X.            Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie Urzędu Miasta w Piechowicach w dniu 29 sierpnia 2013 r. o godz. 13.00.

 

   XI.            Konkurs przeprowadza się w dwóch etapach, na które składają się:

 1. 1)wstępna analiza dokumentów aplikacyjnych i ustalenie listy kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze,
 2. 2)postępowanie sprawdzające wyłonionych w I etapie kandydatów poprzez :
  1. a)ocenę merytoryczną złożonych dokumentów aplikacyjnych,
  2. b)test i rozmowę kwalifikacyjną.

 

 1. XII.Dyrektorzy zastrzegają sobie prawo odwołania naboru w całości lub części, przedłużenia terminu składania ofert pracy, zmiany terminu i miejsca otwarcia ofert. Aplikacje, które wpłyną do urzędu po upływie wyżej określonego terminu, w inny sposób niż określony w ogłoszeniu lub bez kompletu wymaganych dokumentów, nie wezmą udziału w postępowaniu rekrutacyjnym. Bliższe informacje można uzyskać pod nr tel. 75 75 48 911.

 

Aplikacje kandydatów powinny zawierać klauzulę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z późn.zm.) oraz ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 233, poz. 1458 z późn. zm.)”