„ To były czary”- licealiści, przedszkolakom

Dnia 13 listopada 2012 roku grupa 6-latków „Kropelki” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Piechowicach „Pod Czerwonym Muchomorem” na zaproszenie mamy jednego ze Starszaków, pani Beaty Polowczyk, odwiedziła III LO im. Jędrzeja Śniadeckiego w Jeleniej Górze.

Dzieci miały możliwość zwiedzenia szkoły, zapoznania się z bogato wyposażonymi salami przedmiotowymi oraz wzięcia udziału w doświadczeniach przeprowadzonych w pracowni chemicznej. Dla naszych przedszkolaków było to niesamowite przeżycie.
Jak powiedział o nich Marcel: „to były czary!”.

Nadzorowane przez nauczycielki Jolantę Krakowską i Alicję Kaczmarek-Frąckowiak licealistki z klasy III „c”, Katarzyna Onoszko, Marta Piątek oraz Anna Surmacz, przeprowadziły doświadczenia tłumacząc dzieciom ich przebieg. Starszaki miały możliwość udziału w kolejnych eksperymentach, z których najbardziej podobał im się proces powstawania chemicznego grzyba (czyli reakcje woda+ mydło+ katalizator), doświadczenie z gęstością roztworu i jego wpływem na unoszenie lub tonięcie w nim jajek. Najbardziej jednak przypadło do gustu Kropelkom samodzielne sprawdzanie odczynu roztworów za pomocą papierka lakmusowego. Jak powiedziały dzieci: „w tej szkole było fajnie, może kiedyś i my będziemy do niej chodzić”. Za wizytę dziękujemy mamie Kasi oraz nauczycielkom i uczennicom III LO w Jeleniej Górze.
Grażyna Popera

„Czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela?”

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela?
Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to„ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często
niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku.
Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Brązowy, szary, kudłaty z szklanymi oczkami na zawsze pozostaje przyjacielem najpiękniejszych chwil dzieciństwa.
Wszystkie grupy w przedszkolu przygotowały dla misia niespodziankę. W piątkowy poranek zaprezentowały bogaty repertuar piosenek o misiu .Przepięknie zaśpiewane piosenki, obudziły miłego misia, który wspólnie z przedszkolakami odwiedził Chatkę Puchatka, aby misiowi, który najbardziej na świecie lubi miodek zaśpiewać wesołe piosenki. Kolorowym korowodem z ulubionymi maskotkami, utworzyliśmy największego misia na świecie. I jak śpiewał miś z klapniętym uszkiem : „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci’.

Dorota Jarosz

Andrzejkowe mamy święto
Co się dzisiaj nam wywróży mamy
miskę pełną wody
wosk w garnuszku i klucz duży

Słowami piosenki rozpoczęły się andrzejki w grupie Kropelek. Aby wróżby się spełniły przed rozpoczęciem zabawy dzieci złożyły dar dla Andrzeja rzucając przez lewe ramie po groszu do miski z wodą do której na końcu zabawy lały wosk. Jak w poprzednich latach w Andrzejki wszystkie grupy bawią się razem. W tym roku przedszkolaki chodziły od grupy do grupy bo w każdej z sali przygotowane były inne wróżby. Było losowanie przyszłego zawodu, szukanie partnerów na dzisiejszą zabawę, odkrywanie talerzyków a nawet wróżenie z kart no i oczywiście lanie wosku, bo co to by były
za andrzejki bez tej pradawnej wróżby. Zabawę kończył słodki poczęstunek przygotowany w grupach przez rodziców.

Kochasz dzieci , nie pal śmieci

Już po raz kolejny dzieci z Przedszkola Nr 2 wraz z fundacją Ekologiczną Arka zorganizowały akcję
edukacyjną pt;" Kochasz dzieci , nie pal śmieci"
14 listopada 2012 przedszkolaki przeszły ulicami miasta niosąc transparenty informujące
o zagrożeniach palenia w domowych piecach szkodliwych odpadów.
Na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem najbardziej narażone jest nie tylko najmłodsze
pokolenie, ale wszyscy mieszkańcy . Podczas marszu dzieci pytały mieszkańców czy wiedzą jak
można segregować śmieci i informowały o szkodliwości braku dbałości o ekologiczny styl życia.
Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na ziemi ,oddychamy nie tylko my ludzie, lecz także
zwierzęta i rośliny.
Dorota Jarosz