Wycieczka najmłodszych przedszkolaków

 

Dzień 18.04.2013 r. był bardzo nietypowym dniem dla grupy „Wesołe misie” i „Żabki”. Zamiast codziennych zajęć dzieci pojechały na wycieczkę do Górzyńca. Dużą atrakcją był przejazd autobusem linii nr „9” – niektóre przedszkolaki przyznały, że pierwszy raz jechały takim autobusem. Z przystanku końcowego dzieci przeszły do gospodarstwa, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji – wiejskie podwórko pełne prześlicznych zwierzaków – na początek ukazał się dzieciom królewski paw w całej swojej odsłonie, z rozłożonym ogonem, mieniącym się różnobarwnymi kolorami, nie mniej piękne były bażanty: złoty, bananowy; ozdobne białe gołębie – przedszkolaki miały okazję zobaczyć pięciodniowe pisklę gołębia, mogły pogłaskać króliki, oraz obserwować kury i perliczki. Jakie wrażenie zrobiła wycieczka na dzieciach, świadczą słowa Zuzi: „Te zwierzęta są tutaj bardzo szczęśliwe”. Po zwiedzeniu gospodarstwa pana Michała Gajdamowicza, któremu bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie, dzieci przeszły na plac zabaw. Zmęczone, ale szczęśliwe „Żabki” wróciły do przedszkola na pieszo, a „Wesołe misie” autobusem.

                                                                                                                            Małgorzata Janasz

 

 

 

 

LISTY DLA ZIEMI

 

Już po raz kolejny nasze przedszkole włączyło się w ekologiczne działania Fundacji Arka. Tym razem była to autorska akcja fundacji Listy dla Ziemi, która miała na celu wesprzeć gminy w obowiązku organizacji działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z nową ustawą „ śmieciową”. Głównym elementem akcji było pisanie lub rysowanie listów przez dzieci do dorosłych o tematyce ekologicznej, zanim jednak to nastąpiło przeprowadzono w przedszkolu szereg akcji poprzedzających. Prowadzone w grupach były pogadanki, zabawy i gry tematyczne, dzieci wykonywały ulotki, które podczas przemarszu przez Piechowice rozdawane były mieszkańcom naszego miasta. Na budynku przedszkola malowały wspólną pracę „ Jestem ekologiem” . Rozwiązywały zagadki i zadania ekologiczne. I dopiero tak przygotowane napisały i narysowały listy do swoich bliskich zachęcając do wspólnego działania ekologicznego. Zanosząc je do domów, dzieci wspólnie z rodzicami miały podjąć proste działania, które w każdym domu można wykonać, aby segregować śmieci. Miejmy nadzieję, że po naszych akcjach już wszyscy wiedzą jak należy segregować śmieci i po co to robimy. Powodzenia J   

 

                                                                                                                                S. Januszkiewicz

 

 

 

 

 

             Wiosenne występy dzieci grupy ” Kropelek”

 

Minione tygodnie w grupie Starszaków upłynęły pod znakiem występów artystycznych. Jeszcze przed długim weekendem 29 kwietnia, dzieci przygotowały akademie

z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Spotkanie rozpoczęła pieśń „Wiwat majowa jutrzenko”, potem był pokaz tańców narodowych ( krakowiaka ,kujawiaka

i poloneza) przeplatany pieśniami patriotycznymi. Akademię zakończył wspólnie z rodzicami odśpiewany hymn narodowy. Były gromkie brawa i słowa pochwały.

A na koniec spotkania ,każdy rodzic otrzymał zgodnie z rozporządzeniem MEN informację

o gotowości szklonej swojego dziecka.

8 maja grupa Kropelek rozpoczęła międzynarodowy przegląd teatralny w ramach projektu „Moje Karkonosze” w MDK-u na Zabobrzu w Jeleniej Górze, przedstawiając inscenizację

pt „Wszyscy są potrzebni”. Udział w przeglądzie był dla dzieci wielkim przeżyciem. Występ przed nieznaną publicznością na scenie oraz obejrzenie spektakli w wykonaniu starszych grup teatralnych dostarczył przedszkolakom wiele przyjemności i niezapomnianych wrażeń.

A 10 maja grupa Starszaków wykonała pokaz wokalno - taneczny w ramach targów regionalnych Turtek 2013. Tym razem nasze przedszkolaki popisały się w nowoczesnych układach tanecznych z wykorzystaniem szarf i pomponów.

Występy artystyczne są efektem pracy nie tylko jednego nauczyciela ale współpracy

z instruktorami , rodzicami i oczywiście samymi dziećmi. Bo od zaangażowania wszystkich zależy efekt końcowy. A zauważone predyspozycje dzieci będą mogły być rozwijane.

                                                                                                                                G. Popera